Adaçayının Faydaları

Meyve ve sebzeler, hiç şüphesiz dünyanın en sağlıklı gıdalarıdır. Yüksek vitamin ve mineral içeriği bakımından inkar da edilmezler. Ancak bazı ot ve baharatları da unutmamalıyız. Bunlardan en önemli ve güvenli ot olarak bilinen Adaçayı’dır. Gelin hep beraber adaçayının insan sağlığına faydaları nelermiş birlikte göz atalım, bu makaleyi bitirdikten sonra vaktinizin boşa gitmeyeceğine eminim.

Otlar ve baharatlar son derece yüksek antioksidan içerirler ve sodyum alımının kesilmesine yardımcı olurken yemeklere lezzet katarlar.

Adaçayı, Akdeniz’e özgü, kekik, lavanta, biberiye, kekik ve fesleğenin yanısıra Lamiaceae (nane) familyasına ait bir bitkidir.

Adaçayı bitkisi gri yeşildir. Yaprakları yenilebilir ve mavi, mor, beyaz ve pembe renk aralığında çiçekleri vardır; Dünya genelinde, 900’den fazla adaçayı türü vardır. 2001 yılında International Herb Association , yılın otu olarak Adaçayını seçmiştir.

Ada çayı, zihinsel rahatsızlıklardan mide ve bağırsak rahatsızlıklarına kadar uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahiptir.

Adaçayı

Adaçayı hakkında kısaca bilmeniz gerekenler

Adaçayını ilgilendiren bazı temel hususlar şunlardır. Daha ayrıntılı bilgi ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

  • Adaçayı, nane ailesinin bir parçasından gelmektedir

  • Son yıllarda adaçayı’nın sağlığa zararlı ve faydalarını gösteren çalışmaların sayısı artmıştır

  • Adaçayı çeşitli anti-inflamatuar ve antioksidan bileşikler içerir

  • Adaçayının 900’den fazla çeşidi bulunmaktadır

Bu makalede sizlere, adaçayını tüketmenin faydalı olduğunun yanı sıra taze adaçayı’nın faydalarını anlatacağımızın dikkati çekmek isteriz. (1)

Adaçayının Sağlığımıza Faydaları

Antioksidan: Adaçayının belkide en önemli faydalarından biridir. Yaşlanma karşıtı ve cilt bakım ürünlerindeki yaygın kullanılmasının arkasındaki neden Adaçayının antioksidan içermesidir. Antioksidanlar, adından da anlaşılacağı üzere, yaşlanmanın başlıca nedenleri olan vücuttaki oksidanlara veya serbest radikallere karşı hareket eder. Bu antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatır ve kırışıklıklar, cilt ve kaslardaki sarkmalar, görme ve işitme yeteneklerinde azalma, beyin arızası, hafıza kaybı, dokuların bozulması, maküla dejenerasyonu ve sinir hastalıkları gibi yaşlanma belirtilerini önler.

Antiseptik: Antimikrobiyal, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğundan yaralar, cerrahi insizyonlar, doğum sonrası yaralanmalar, ülserler ve yaralar için antiseptik olarak işlev görür.

İltihaplara iyi gelir: Deride bulunan, ateş nedeniyle ortaya çıkan iltihapları kurutmaya yardımcı olduğu gibi kan dolaşımını da hızlandırır. Aynı zamanda aşırı içki ve uyuşturucu, aşırı tuzlu veya baharatlı yenildiğinde adaçayı etkilerini azaltır.

Spazm çözücüdür: Adaçayı, karın ağrısı, göğüs ve bağırsakta ağrılara, öksürüğe ve kramp gibi spazmlardan kaynaklanan tüm problemlerin tedavisinde faydalıdır.

Safra ve Karaciğeri onarıcıdır: Safra kesesi ve karaciğere faydalarıyla bilinen adaçayı sindirime de yardımcı olur, mideyi yatıştırır ve aşırı asitlerden kaynaklanan iltihaplara karşı tüm sindirim sisteminin işlevselliğini geliştirir. Aynı zamanda bu sayede rahatlama sağlayarak, mide ve kan akışında asitleri yok ederek ülser gibi rahatsızlıkların önüne geçer, Cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Yaraları onarıcıdır:  Yara izlerini, yağ çatlaklarını, doğum sonrası karın çatlaklarını ve yaraları kalan lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

Kanı arındırır: Adaçayı idrarınızdan veya terleme yoluyla toksinlerin atılmasını hızlandırır kanı temizleyici özelliği sayesinde kanınızı arındırır.

Sindirim: Sindirim sisteminde, safra ve mide suları salgılamayı ve sindirim sürecini engelleyen mikrobik büyümeyi engelleyerek gıdaların parçalanmasını kolaylaştırarak hazımsızlık durumunda sindirim amaçlı bir ilaç olarak hareket eder.

Dezenfektan: İç ve dış enfeksiyonlardan korur.

Adet kanamasına iyi gelir: Adaçayı, adetlerin daha az ağrılı geçmesine yardımcı olduğu gibi hormonları da aktifleştirir. Adet sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlar. Baş ağrısına, mide bulantısına, halsizliğe , yorgunluğa, depresyona, psikolojik rahatsızlılara çok faydalıdır.

Soğuk algınlığına: Göğüs ve solunum yollarındaki öksürük, soğuk algınlığına iyi gelir. Aynı zamanda soğuktan kaynaklanan tıkanıklığın geçmesini sağlar.

Ateş düşürücüdür: Adaçayı enfeksiyonla mücadele ederek ateşten gelen iltihaplanmayı azaltır ve ateşi düşürür.

Bağırsaklara iyi gelir: Boşaltımı kolaylaştırır ve bazı sıvıların deşarjını arttırarak kabızlıkları ortadan kaldırır ve bağırsakları uyarır. (2)

Diyabete iyi gelir: Adaçayının şekeri düşürücü özelliği vardır.

Kalbinizi korur: Adaçayı 2 çay kaşığı, yaklaşık 20 mg kalsiyumu ve iyi bir potasyum dozu içerir; bu da her ikisi de kardiyovasküler sistemin düzgün işleyişi ve kalp atışlarının ritmini sürdürmek için gereklidir. Bu bitki, kolestrol içermez ve sodyum açısından düşüktür. Dolayısıyla, kardiyovasküler rahatsızlıkları korumak için kolestrol sorunlarına sahip olanlar tarafından kullanılmalıdır.

Adaçayının Besin Değerleri:

Miktar, her 100 gram için
Kalori 315
BESIN % GÜNLÜK DEĞER*
Toplam yağ  (13 g) % 20
Doymuş yağ (7 g) 35%
Çoklu doymamış yağ (1.8 g)
Tekli doymamış yağ (1.9 g)
Kolesterol  (0 mg) 0%
Sodyum  (11 mg) 0%
Potasyum  (1.070 mg) % 30
Toplam Karbonhidrat  (61 g) % 20
Diyet lifi (40 g) 160%
Şeker (1.7 g)
Protein  (11 g) % 22
A vitamini % 117
C vitamini 54%
Kalsiyum 165%
Demir 156%
D vitamini 0%
B-6 vitamini 135%
B-12 vitamini 0%
Magnezyum % 107

Adaçayının Zararları

Adaçayının hemen hemen bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır ancak yoğun tüketimden kaçınılmalıdır. Bilindiği gibi herşeyin fazlası sağlığımıza zararlı olabilmektedir. Adaçayı en güvenli otlar arasında yer alır. Her yaştan kesimin kullanmasında sakınca olmadığı için en güvenli ot olarak bilinir.

Zehirlenmeyi artırabileceğinden alkol içenlerin, adaçayını kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Hamile kadınların anne sütünü yavaşlatacağından hamilelik boyunca kullanmamalıdırlar.

Tavsiyeler

Hamileyken adaçayı kullanmaktan kaçının.

Aşırı adaçayı içmek faydalarından çok zarar sağlayabilir. Ölçüyü kaçırmak zararlı olabilir.