Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa da Hindistan’ın ve Güney Doğu Asya’nın vazgeçilmez baharatlarından biridir. Hint yemekleri diyince gözünüzde baharatlı, turunculu renklerde yemekler canlanmıyor mu? Bu yemeklerin birçoğu zerdeçal içeriyor.

Zerdeçalın faydalarını sizinle bu yazımızda paylaşacağız. Bilim dünyasının en çok araştırdığı baharatların başında gelen zerdeçal birçok ilaç etkisiyle kıyaslandığında fark edilmiştir ki en az ilaçlar kadar güçlü etkiye sahiptir. Kanserden, diyabete birçok hastalık için çalışmalar yapılmış ve faydaları görülmüştür. En belirgin özelliği turuncu-sarı rengi olan zerdeçalın faydalarını, yapılan son bilimsel çalışmaları sizin için araştırdık.

Zerdeçal, tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkiye sahiptir. Zerdeçalın faydaları yazısını okuduktan sonra sizde bu söylediğimizi onaylayacaksınız. Ancak, öncelikle zerdeçalın ne olduğunu, nereden geldiğini ve tarihini inceleyelim.

Zerdeçalın Faydaları, Tarihi ve Besin Değerleri

 #  Zerdeçal Nedir?
 #  Zerdeçalın Tarihi
 #  Zerdeçalın Besin Değerleri

 1  Artritin Tedavisine Yardımcı Olur
 2  Antidepresan Etkisi Gösterir
 3  Kanserde Tedavi Edicidir
 4  Şeker Hastalığının Kontrolünü Sağlar
 6  Cilt Problemlerini Tedavi Edici
 7  Anti-İnflamatuar Etkili
 8  Ağrı Kesicidir
 9  Steroid Tedavisi Kadar Etkilidir

 #  Zerdeçalın Yan Etkileri
 #  İlaçlarla Olan Etkileşimi

Zerdeçal Nedir?

Curcuma longa cinsi bitkiden elde edilir. Genellikle Hindistan’da ve Güney Doğu Asya’da yetiştirilir. Toz olarak kullanılan zerdeçal aslında curcuma longa bitkisinin kökünün kurutulmuş halidir. Zencefilgillerden gelen zerdeçalın toz hali sarı renge sahiptir ve Güney Asya mutfağında yemeklere renk katmak amacıyla kullanılır. İsmi ‘’altın baharat’’ olarak ünlü olmuştur.

Zerdeçal olarak isimlendirdiğimiz baharat aslında toprağın altında yetişen kök kısmıdır. Bitkinin yaprakları özgün aromaya sahiptir ve yemeklere lezzet, aroma vermesi için çok tercih edilir. Çin ve Hint tıbbında uzun yıllardır kullanılan zerdeçal artık bilim dünyasınında kabul gördüğü faydalı baharatlar arasındadır.

Zerdeçalın Tarihi

Bu bitki Asya’da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayurveda ve geleneksel Çin tıbbı tedavisinde önemli bir yer edinmiştir. Zerdeçalın orijinaline göre çok farklı isimleri vardır. Bazı kaynaklar, ismin Latin kökenli terra meritadan gelebileceğini söylüyor. Terra Merita değerli toprak anlamına gelmektedir.

Örneğin, Antik Polinezyalıların Pasifik Okyanusu’ndan Hawaii’ye giden yolculuklarında zerdeçal taşıdığını iddia eden hikayeler vardır. Marco Polo ise MS 1280 yılında Çin’de olduğu sırada zerdeçal hakkındaki öğrendiklerini günlüğüne şöyle yazdı: “Safranın tüm özelliklerini içeren bir sebze var. Aynı renge ve kokuya sahip ancak aslında safran değil.’’ Çin’de zerdeçal yıllarca safranın yerine kullanılabilecek bir baharat olarak kullanılmıştır. Kurkumin, zerdeçalın içerisinde bulunan sağlığa faydası olan asıl maddedir.

Aynı zamanda zerdeçala eşsiz rengini kurkuminin verdiği söylenmektedir. Hindistan’da oldukça değerli olan bu baharat törenlerde, önemli günlerde, dini törenlerde bile yıllarca kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupa’sında zerdeçal yaygın olarak Hint safranı olarak duyulmaya başlandı. Daha pahalı olan safran baharatının yerine alternatif olarak zerdeçal kullanıldı. Nizamabad, Hindistan’da bir şehir olup, dünyanın en önemli ticaret merkezi ve en büyük zerdeçal üreticisi haline geldi. Böylece, Nizamabad sık sık “Zerdeçal Kenti” olarak anıldı.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

 Zerdeçalın Faydaları:  Artritin Tedavisine Yardımcı Olur

Artrit eklemler üzerinde dışarıdan bile belli olan iltihap durumudur. Halk arasında genellikle iltihaplı romatizma olarak bilinir. Eklemler üzerindeki iltihaplanma aslında bir inflamasyonun göstergesidir. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkuminin en bilindik özelliği anti inflamatuar olmasıdır. Yani, ağrıları ve inflamasyonu azaltır. Romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi zerdeçalla karşılaştırılmıştır.

45 romatoid artritli hasta gruplara bölünmüş bir kısmı ilaç kullanırken bir kısmı ise kurkumin takviyesi almıştır. Sonucunda kurkumin takviyesinin kullanılan ilaçtan çok daha etkili olduğu görülmüştür (1). Yapılan bu çalışmada zerdeçal tedavisinin oldukça güvenli ve ilaçtan daha başarılı olduğu vurgulanmıştır. Bilim dünyası artrit ve zerdeçal tedavisiyle ilgili çalışmaların yapılmasını teşvik etmektedir.

Kurkumin, romatoid artrit için kullandığınız birçok ilaçtan çok daha etkili olabilir. Ancak evde yemeklerin içerisine koyduğunuz zerdeçalda etki görebilmeniz düşük bir ihtimaldir. Yapılan bu çalışmada 500 mg kurkumin takviyesi kullanılmıştır. Bunun yerine her gün kendinize zerdeçalla karışım yapabilirsiniz veya takviye olarak kurkumin alabilirsiniz. Takviyeyi kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.

 Zerdeçalın Faydaları:  Antidepresan Etkisi Gösterir

Depresyon, üzüntü ve anksiyete durumlarında psikiyatrdan ilaç tedavisi alabiliyoruz. Ama doğadaki şifaların gücünü de unutmamak lazım. Bir bitki belkide stresinize, üzüntünüze ilaç kadar iyi gelebilir. Nasıl mı? Zerdeçalın içerisindeki kurkumin bileşeni depresyon tedavisinde çok araştırılmıştır. Hayvan ve insanlarda yapılan deneyler kurkuminin depresyonda çok başarılı sonuçlar verebileceğini göstermiştir.

60 depresyon hastasına zerdeçal ve ilaç tedavisi denenmiştir. Zerdeçalın ilaç kadar etkili olduğu görülmüştür (2). Bilim dünyası zerdeçalın depresyona olan etkisini hala araştırıyor. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiği kesindir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Zerdeçalın yan etkilerine ve ilaçla etkileşimlerine dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Kanserde Tedavi Edicidir

Kanser, bilim adamlarının tedavi yöntemleri için en çok araştırdığı hastalıklardan biridir. Zerdeçalın içerisindeki kurkuminin kansere olan etkisini araştıran bilim dünyası şöyle bir açıklama yapmıştır: ”Zerdeçalın antikanser etkisi yoktur ( kansere yakalanmamak için hücreleri koruyucu etki).

Kanser hücrelerini öldürmekte, büyüyen kanser hücrelerinin büyümesini durdurmakta daha etkilidir.” 2017 yılında yapılan son çalışmalarda pankreatik kanserde agresif formdaki, kimyasala karşı güçlü kalan kanser hücrelerinin direncini kırmada başarılı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, zerdeçalın içerisindeki kurkumin içeriği kanserin metastazını (kanserin başka bölgelere yayılması), kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişimini engeller.

Şeker Hastalığının Kontrolünü Sağlar

Şeker hastalığının (tip 2 diyabetin) ve insülin direncinin kontrolünün sağlanmasında birçok ilaç kullanılmaktadır. Ancak evde yemeklerinize zerdeçal ekleyerek bu ilaçların etkisini arttırabilir veya ilaç kullanma aşamasına gelmediyseniz, hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Zerdeçal, insüline olan tepkinizi arttıracaktır. Diyabetli olan kişilerde nöropati (sinirsel) ve retinopati (göz) rahatsızlıkları görülür. Sonucunda körlüğe kadar giden bu rahatsızlıkları engellemek için zerdeçalın başarılı olduğu bulunmuştur. Şeker hastalığı riskiniz varsa veya bu hastalığa sahipseniz evinizde yemeklerinizden zerdeçalı eksik etmeyin.

Cilt Problemlerini Tedavi Edici

Zerdeçalın antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Antioksidanlar hücreyi zararlara karşı koruyan ve hasar görmesini engelleyen özellikte bileşenlerdir. Ciltteki gözeneklerin küçülmesini, sivilcelerin azalmasını sağlar (3).  Cildiniz daha canlı ve daha az sivilceli hale kavuşur.

Zerdeçalı direk olarak yüzünüze maske şeklinde de uygulayabilirsiniz. Ancak alerjik reaksiyon gösterebilir bu yüzden önce bileğinizde çok küçük bir miktarı koyarak kızarma tepkisi gösterip, göstermediğini kontrol etmelisiniz. Yapmanız gereken: Cildinizi güzelce yıkayın ve kurulayın.

Ardından bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine yarım yemek kaşığı zerdeçal tozu ve yarım yemek kaşığı bal ekleyip, karıştırın. Bu karışımı yüzünüze güzelce maske halinde uygulayın. 15-20 dakika sonra durulayabilirsiniz. Sivilcelerin azalmasına, daha canlı bir cilt görünümüne yardımcı olacaktır.

Antienflamatuvar Etkili

Zerdeçalın en büyük ve en bilinen faydası antienflamatuvar etkisidir. İnflamatuar denilen olay aslında birçok hastalığa neden olmaktadır. Antienflamatuvar denilen özellik aslında iltihapların azaltılmasıdır. İltihaplar sonucu hastalıklarda kronik ağrılar oluşur. Ağrıların azaltılabilmesi için zerdeçal inanılmaz bir besindir. Yazımızın başından sonuna okuduğunuz birçok hastalıkta iltihaplanma görülmektedir. Her birinde zerdeçal yardımcı olmaktadır.

Ağrı Kesicidir

Yazıda diyabetin tedavisinde yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Diyabette görülen ağrılı nöropati ve retinopati durumlarını azaltan zerdeçal ağrı kesici etkisi göstermektedir. Yalnızca diyabetteki ağrılarla kalmıyor. Ciddi yanıklarda görülen ağrının şiddetini zerdeçal azaltabiliyor.

Amerika’daki araştırmalar yanık tedavisinde kullanılan ilaçlar yerine zerdeçalın kullanılabileceğini önermiştir (4). Kilerinizde bulunan toz zerdeçal evinizdeki doğal ağrı kesici ilacı olabilir.

Steroid Tedavisi Kadar Etkilidir

Kortikosteroid birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kronik ağrılar, sedef hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklara sahip bireyler kortikosteroid tedavisi görmektedir. Son 10 yıldaki verilerde kronik inflamasyon hastalıkları için sadece steroid tedavisi olmadığını gösterir.

Zerdeçalın bu hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabileceğini, steroidin yan etkileri ve zararları varken zerdeçal tedavisinin çok daha zararsız olduğunu söylemektedir. Bunu gösteren çalışmalar çok yetersizdir ancak alternatif tedavi yöntemi uygulayan yurtdışındaki doktorlar birçok hastalıkta zerdeçal önermektedir. Eğer bu hastalıkların hiçbirine sahip değilseniz bile yakalanmayı önlemek için zerdeçalı yemeklerinize katarak önleyici etki sağlayabilirsiniz.

Zerdeçalın Yan Etkileri

Yukarıda anlattığımız her şey zerdeçalın faydaları hakkındadır. Ancak, unutmamak gerekir ki besinlerin her biri tıpkı içtiğimiz ilaçlar gibi kimyasallardır. Kullanımı faydalı olabileceği gibi aşırı dozu yan etki gösterebilir. Ayrıca, hastalıklarınızın tedavisinde kullanmak istiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Cilt üzerinde kullanılan zerdeçal yanma, kızarıklık, kaşıntı gibi yan etkiler gösterir. Cildinize sürecekseniz ilk önce bileğinize sürerek alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini test edebilirsiniz.

Yüksek dozda kullanılan zerdeçal ishal, mide bulantısı, kanama, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, tansiyonun aşırı düşmesi, adet döneminde kanamanın artması gibi etkiler gösterir. Hamile bayanlarda yan etkileri vardır bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

İlaçlarla Olan Etkileşimi

Eğer kan sulandırıcı, anti enflamatuvar ilaçlardan birini kullanıyorsanız zerdeçal kullanımına dikkat etmelisiniz. Kanama artışı olabilir veya ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Yemeklerinizde tuz ve karabiber gibi bir baharat şeklinde kullanmanız yeterli olacaktır.

Zerdeçalla ilgili besin değerlerini, tarihini, sağlığa olan faydalarını sizinle paylaştık. Yazımızı beğendiyseniz ve sizin için yararlı olduysa, sormak istediğiniz sorular varsa lütfen yorum bırakmayı unutmayın!

Zerdeçalın Besin Değerleri

6 gram zerdeçalın besin değerleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Toplam Kalori 24
Toplam Yağ  1 gram
Kolesterol  0 mg
Sodyum  3 mg
Toplam Karbonhidrat  4 g
Lif  1 g
Şeker  0g
Protein  1g

 

Vitamin A 0.0 IU
Vitamin C 1.7
Vitamin D  ~
Vitamin E (Alfa Tokoferol) 0.2 mg
Vitamin K 0.9 mcg
Tiamin  0.0 mg
Riboflavin 0.0 mg
Niasin 0.3 mg
Vitamin B6 0.1 mg
Folat 2.6 mcg
Vitamin B12 0.0 mcg
Vitamin B5 ~
Vitamin B4 3.3 mg
Vitamin B10 0.7 mg
Calcium 12.4 mg
Demir 2.8 mg
Magnezyum 13.0 mg
Fosfor 18.1 mg
Potasyum 170 mg
Sodyum 2.6 mg
Çinko 0.3 mg
Bakır 0.0 mg
Manganez 0.5 mg
Selenyum 0.3 mcg

Çayın Faydaları Nelerdir?

Özellikle biz Türk halkının olmazsa olmazı çayın faydaları nelerdir? Sabah kahvaltısında sıcacık yumurtanın yanına bir demlik çay ne güzel gidiyor değil mi? Sanırım ülkemizde çayı sevmeyen veya tüketmeyen yoktur. Sevseniz de sevmeseniz de muhakkak ikram olarak, misafirliğe gittiğinizde içmişsinizdir.

Çünkü, 2017’de dünya çapında en çok çay içen ülke kişi başı 3,5 kilogram çay tüketimiyle Türkiye’dir. Sudan sonra en çok içtiğimiz içecek çaydır diyebiliriz. Dünyada en çok çay tüketen ülke olmuşken, çayla ilgili bir yazı yazmak, araştırmakta artık görevimiz oldu. Çayın faydaları saymakla bitmiyor.

Her gün bu kadar çay tüketiyorsak acaba bizi nasıl etkilediğini, neler içerdiğini biliyor muyuz? Çayın faydalarını anlatırken birçok hastalığı önlediğini duyunca çok şaşıracaksınız. Çay içmek iyi bir şey mi? Çayın faydaları nelerdir? Sağlığımızı nasıl etkiler? Bence bunun hakkında da bir şeyler öğrenmenin vakti geldi. Sizin için çay hakkında bütün bilimsel gerçekleri inceledik. İlk önce çayın nasıl üretildiği hakkında biraz bilgi öğrenelim.

Makale haritamızı kullanarak istediğiniz konuya gidip okuyabilirsiniz.

 #  Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi
 #  Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği

 1  Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
 2  Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski
 3  İshali Geçirir
 4  Şeker Hastalığını Önler
 5  Antibiyotik Kadar Etkilidir
 6  Sindirim Sistemini Güçlendirir
 7  Yaşlanma Karşıtıdır
 8  Stresi Azaltır

Çay Nedir? Çayın Tarihi ve Üretimi

Siyah çay ilk olarak 1590 yılında Çin’de üretilmiştir. Siyah çay üretilmeden önce Çinli’ler sadece yeşil ve oolong çay içerlerdi. Ama bir gün çayların üretimindeki aksaklık sebebiyle çaylar güneşin altında kaldı ve renkleri karardı. Bu rengi kararmış çayların üretimi yapıldığında ise kırmızı, aromatik bir çay elde edildi. Bununla birlikte ‘’siyah çay’’ üretimi doğmuş oldu. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar bu çayların ticaretini yapmaya başladı.

Popüler olmaya başladıktan sonra Çin’den sonra diğer ülkelerde üretildi. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bu yapraklar oksidasyon dediğimiz birkaç işlemden geçtikten sonra evimizde kullandığımız siyah çayın görünümüne kavuşur. Oksidasyon denilen işlem yeşil çay yapraklarının oksijenden zengin, nemli havaya maruz bırakılmasıdır. Yani, Çinli’lerin yanlışlıkla çayı güneşin altında bırakması oksidasyon işleminin bir örneğidir.

Bu oksidasyon işleminin miktarını fabrika, makineler belirleyebilir. En yüksek oksidasyon işlemi siyah çaya yapılmaktadır. Daha düşük oksidasyona maruz kalan yapraklar yeşil çaya dönüşür. Doğu tarafında çay sıcak olarak tüketilirken, batı ülkeleri ise genellikle soğuk, buzlu, limonlu veya şekerle, balla tatlandırılmış şekilde tüketilir. Son zamanlarda da dikkat ederseniz sıcak çayın dışında buzlu çay gibi birçok çeşitle marketlerde ve cafelerde karşımıza çıkıyor.

Çay hakkındaki tarihi ve üretimini öğrendiğimize göre neler içeriyor bunu inceleyelim. Daha sonra çayın faydalarını inceleme vakti!

Çayın Faydaları

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Her sabah kahvaltılarda elimizden düşürmediğimiz bu sıcacık içecek kanserden koruyor. Kanserden korunmak için en önemlisi antioksidandan zengin beslenmektir. Ancak sağlık bir bütündür ve çay içtiğimiz sırada, sigara içiyor ve hiçbir egzersiz yapmıyorsak yine bütünü tamamlayamıyoruz.

Bu yüzden profesörler ve konunun uzmanları çay içmenin kanseri önlediği hakkında bilgi verirken her zaman sağlıklı beslenmenin, egzersizin de önemini vurgular. Çay içerisinde kateşin, epikateşin ve myrisetin gibi bileşikler bulundurur. Bu bileşikler hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücreyi korur. Böylece kanserden korur veya kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilir.

Hollanda’da çay tüketen 58.000 erkek üzerinde yapılan çalışmada siyah çay içmenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür. Sadece prostat kanserinde değil yumurtalık kanserinde de hücrelerin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ancak çay türleri arasından yeşil çayın kanserde daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kanserden korunmak için siyah çay içmeye devam edelim, bunun yanında hayatımızdaki diğer zararları da iyileştirmeye çalışalım.

 Çayın Faydaları:  Kalp Sağlığı, Düşük Kalp Krizi Riski

Kalp rahatsızlığı olanlar için siyah çay, kahve gibi kafein içeren içecekler zarar verebilir. Ancak kalp hastalığına sahip olmayanların siyah çayı düzenli tüketmesi kalp krizi, iskemik kalp hastalığı gibi rahatsızlıklardan korur. Siyah çay içerisinde flavan-3-ol, flavonol, teaflavin bileşikleri içerir. İçerdiği bu bileşikler sayesinde bilim adamları kan yağlarını, kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

Trigliserit dediğimiz kan yağı ve kolesterol damar sağlığı için inanılmaz önemlidir. Damar sağlığınızın, kan akışınızın sağlıklı olması demek kalbinizin rahatça kan pompalamasını sağlar. Sağlıklı damarlar ve sağlam bir kalp sizi bütün kalp problemlerinden korur. Çay ile yapılan çalışmaların sonucu ‘’doğru bir beslenme şekline’’ sahip bireylerin siyah çayı da içmesiyle kalplerini korudukları ve çok az problem yaşadıkları görülmüştür (1) .

 Çayın Faydaları:  İshali Geçirir

İshal problemi aşırı lifli besinler tüketmek veya bağırsaktaki kötü bakterilerin artmasıyla oluşur. Eğer sürekli ishal oluyorsanız bağırsaklarınızla ilgili hastalık göstergesi olabilir. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Vücutta, bağırsakta iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Kötü bakterilerin artması sindirimi engelleyecek, ishal olmanıza neden olacaktır. Bakterilerin sebep olmadığı ishallerde siyah çay ucuz ve kolay bir tedavi yöntemidir. Siyah çay tanen içerir. Tanenler bağırsakta bağlayıcı etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır. Bakteri nedeniyle olmayan ishal problemlerinden çay içerek kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığını Önler

Çay içmenin faydaları araştırmakla bitmiyor. Çay tüketimi fazla olan insanlar şeker hastalığına daha az yakalanıyor. Ancak bunu okuyor ve çok çay içmenize rağmen şeker hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat ediyor musunuz? Sadece çay içerek maalesef her hastalıktan kurtulamıyoruz. 40.000 kişiyle yapılan araştırma siyah çay tüketenlerin tip 2 diyabete (şeker hastalığına) daha az yakalandığı görülmüştür.

Başka bir çalışma yemekten sonra artan kan şekerini engellemek için çay içmenin etkili olduğunu göstermiştir. Yemeğin ardından içilen sıcacık çay kan şekerinizdeki fırlamayı engelleyecektir. Şeker hastalığına yakalanma riskiniz varsa ve engellemek istiyorsanız siyah çayı sofranızdan eksik etmeyin ve doğru beslenmeye özen gösterin.

 Çayın Faydaları:  Antibiyotik Kadar Etkilidir

Kötü bakterileri öldürmek için tek bildiğimiz yol antiobiyotik kullanmak olmamalı! Siyah çay içerdiği tanen, fenolik bileşikleriyle kötü bakterilere savaş açıp onları öldürebiliyor. Özellikle bazı bakteriler için siyah çayın çok iyi bir antibiyotik yeteneğine sahip olduğu öğrenildi.

Siyah çayın içerisine bal atarak veya bal ile birlikte tüketerek H.plori bakterisini öldürdüğü keşfedildi (2) . Ülser gibi rahatsızlıklar için H.plori bakterisinin öldürülmesi semptomları azaltmak için çok önemlidir. Mide rahatsızlıklarından kurtulmak için çay ve balı birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz! Ancak, kullandığınız ilaçlar ve bal alerjiniz varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Bütün bakteriler kötü özelliğe sahip değildir. Hatta bazıları vücudumuz için olmazsa olmaz! İyi ve kötü bakteriler vücutta her zaman denge halinde olmalıdır. Kötü bakterilerin artması en bilindik olarak ishale sebep olur ancak daha birçok hastalığın altında dengesiz bakteri florası, zarar görmüş bağırsaklar yatmaktadır. Araştırmalar siyah çayın iyi bakteriler için yaşanacak ortam oluşturduğu ve onları korduğunu gösterir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Kremlere harcanan yüksek fiyatlara aslında ihtiyacımız yok. Tek yapmamız gereken her gün güzel beslenmek, egzersiz yapmak ve sıcacık çayımızı içmek. Çayın bunda nasıl etkisi var? Aldığımız kremler nasıl hücreleri yeniliyor ve hasarını engelliyorsa çayda antioksidanları sayesinde hücreleri koruyor.

Her ne kadar yeşil çay kadar yüksek antioksidan değerine sahip olmasa da siyah çay yüksek derecede kaynatıldığında yeterli miktarı sağlıyor. 90 derecede demletilen siyah çay en iyi miktarda antioksidana sahip olduğu kanıtlanmıştır (3). Farklı bir bilgi ise poşetle kaynatılan çayların daha az antioksidan saldığıdır. Çayı toz haliyle, poşetsiz olarak 90 derecede kaynatın ve kırışıklıklara karşı savaşın!

Stresi Azaltır

Kafeinin her zaman daha stresli yaptığını ve konsantrasyonu bozduğunu öğrenmiştik. Ancak siyah çayda durumlar değişiyor. Düzenli siyah çay tüketenlerin stres hormonlarının daha düşük olduğu ve stresli bir zaman geçirdikten sonra çay içmelerinin bu stresi ortadan kaldırdığı görülmüştür. Stressiz bir hayata kavuşmak istiyorsanız siyah çay içebilirsiniz!

Siyah Çayın Besin Değerleri-İçeriği

100 gram siyah çayın besin içeriğidir.

Kalori 1
Teaflavin-3 3′-digallat (siyah çayda bulunan antioksidan) 0.06 – 4.96
Toplam Yağ 0
Doymuş Yağ 0
Tekli Doymamış Yağ 0
Çoklu Doymamış Yağ 0
Omega-3-Yağ Asidi 3 mg
Omega-6-Yağ Asidi 1 mg
Trans Yağ 0
Kolesterol 0
Vitamin A 0
Vitamin C 0
Sodyum 5 mg
Potasyum 37 mg
Flor 373 mcg
Lif 0
Karbonhidrat 0
Şeker 0
Protein 0
Kalsiyum 0

Dünyada en çok çay içen ülke olarak, çayın ne kadar faydalı olduğunu da öğrendik. Artık soframızdan hiç ama hiç eksik olmayacak. Sohbetlerin vazgeçilmezi sıcacık çay hakkındaki yazımızı umarım beğenmişsinizdir! Sormak istediğiniz soruları için yorum bırakabilirsiniz.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin güzelliği, badem gözlü olmak sözünden biliniyor. Şekliyle güzel gözlü olmaya benzetilen bademin faydalarını sizler için inceledik. Ancak, bademin faydalarından önce bilmediğiniz birkaç özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Bademin aslında zehirli olduğunu biliyor muydunuz? Acı badem cinsi gikozid amigdalin içeriğiyle asında bir zehirdir. Ezildiğinde veya çiğnendiğinde bu bileşen ölümcül bir zehir olan hidrojen siyanide dönüşür.

Yani bademin birden fazla çeşidi bulunuyor. Bu yüzden badem yağlarında ‘’tatlı’’ badem yağı şeklinde etiketlendirme görüyoruz. Yediğimiz tatlı bademler ise tabi ki zehirli değil! Tam tersi yazıda birçok faydasını göreceksiniz. Şekliyle, tadıyla ve içeriğiyle badem harika bir besin!

O kadar çok çeşitlendirilebiliriz ki suyundan badem sütü, toz haline getirildiğinde badem unu ve birçok yiyeceğe tat, doku katarak kullanım açısından zengin seçenekler sunuyor. Bu yazıda birçok şeyden bahsedeceğiz. İlk olarak bademin içeriğinde neler olduğunu incelemeye başlayabiliriz.

Bademin Faydaları ve Besin Değeri

 #  Bademin Besin Değeri

 1  Kolesterolü Düşürür
 2  Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur
 3  İştahınızı Kontrol Eder
 4  Cilt Kanserini Önler
 5  Şeker Hastalığını ve İnsülin Direncini Önler
 6  Kemik Sağlığını Güçlendirir
 7  Kabızlığı Tedavi Eder
 8  Kanserle Savaşır
 9  Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

 #  Badem Kilo Aldırır Mı?
 #  Kavrulmuş mu çiğ badem mi tüketmeliyiz?
 #  Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Bademin Besin Değeri

35 g bademin içeriğinde bulunan besin öğeleri (1):

 >  207 kalori
 >  5 gram protein
 >  5 gram lif
 >  7 gram karbonhidrat
 >  5 gram şeker
 >  16 miligram E Vitamini
 >  0.4 miligram B2 Vitamini
 >  0.8 miligram Manganez
 >  97 miligram Magnezyum
 >  172 miligram Fosfor
 >  96 miligram Kalsiyum
 >  33 miligram Demir

Birçok faydayı sağlayan işte bu bileşiklerin neler yaptığına bakalım. Bademin faydaları nelerdir?

 Bademin Faydaları:  Kolesterolü Düşürür

Doktorunuzdan kan tahlilinizi aldığınızda kolesterolünüzün yüksek olduğunu mu öğrendiniz? Şimdi sizlere kolesterol hakkında anlatmamız gereken birkaç şey var. Bu değeri sadece ‘’kolesterol’’ olarak değerlendiremiyoruz. LDL ve HDL kolesterol olmak üzere ikiye ayrılıyor.

LDL’nin yüksek olması kötü bir durumken, HDL’nin yüksek olması iyi bir gösterge oluyor. Bu durum, kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizi risklerini arttırıyor ve kalp sağlığınızı kötü etkiliyor. Badem ise size yardımcı olacak ve kötü dediğimiz LDL kolesterolünüzün düşmesini sağlayacaktır.

Nasıl mı? Günde bir avuç dolusu çiğ bademi düzenli tüketmeniz bir süre sonra tahlillerinizde LDL kolesterolünüzün düşmesini sağlayacaktır.

 Bademin Faydaları:  Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur

İnanılmaz bir antioksidan kaynağı! Çiğ badem, kahverengi kabuğunda çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlar, ciltteki hücreleri tamir eder ve yaşlanmasını önler. Sigara içen bireylerin ciltleri daha solgun görünmektedir. Yapılan bir çalışmada sigara içenlere günde 84 gram badem verilmiştir.

4 haftanın sonunda hücrelerde oluşan yaşlanmaya neden olan maddelerin ortalama %30 oranında azaldığı fark ediliyor (2)! Hücreleriniz yaşlanmasın, cildiniz her zaman taptaze ve genç görünsün istiyorsanız her gün bir avuç çiğ badem tüketmenizde fayda var!

Ancak, unutmamanız gereken bir nokta ise bademin kahverengi kabuğunu ayırmamalısınız. Neredeyse bütün hazinesi orada bulunuyor.

 Bademin Faydaları:  İştahınızı Kontrol Eder

Birden buzdolabını açıp saldırdığınız, önünüzde ne varsa umursamadan yediğiniz olmuyor mu? Evet, sizde maalesef iştahınızı kontrol edemeyenlerden birisiniz. Bu durum sizin suçunuz değil üzülmeyin. Neden böyle olduğunu açıklıyoruz. Ani yeme ataklarının olduğu anda bir önceki öğünün doyurucu olmayan, kan şekerini ani yükseltip düşürebilecek besinlerden oluştuğunu fark edeceksiniz.

Halbuki yediklerinizin yanına çiğ badem gibi sağlıklı kuruyemişler eklemek doyma hissinizi arttıracaktır. Badem zengin yağ içeriği ve enerjisiyle uzun süre doygunluk hissi verir. Aynı zamanda kan şekerinde oynamalara neden olmaz. Düzenli çiğ badem tüketenlerin daha az yeme atağı geçirdiği ve kilo kontrolünü daha iyi sağladığı görülmüştür.

Uzun süre aç kalacağınızı bildiğiniz saatlerde ilk tercihini çiğ badem gibi sağlıklı kuruyemişler olmalı. Daha sonra açlığınızı kontrol edememe ve saldırma durumu yaşamazsınız.

 Bademin Faydaları:  Cilt Kanserini Önler

İçerdiği E vitamini cildimizin en sevdiği vitaminlerden birisidir. Cildi besler, canlandırır ve yaşlanmasını engeller. Çiğ bademde bulunan kateşin, epikateşin, antioksidanlar (kuarsetin gibi) cilt kanserine karşı koruyucudur.

Ayrıca güneş ışınlarından aldığımız UV ışınları, yediğimiz kötü besinlerin verdiği zararlara karşı cildi korur. Hücrelerin gördüğü hasarı tamir eder.

Bademin içerisindeki sağlıklı yağlar kan dolaşımını düzelterek cilde daha fazla kanın ulaşmasını ve cildin canlı görünmesini sağlar. Güzel, sağlıklı ve kansere karşı savaşan güçlü bir cilt için badem en büyük dostunuz!

Şeker Hastalığını ve İnsülin Direncini Önler

Günümüzün en yaygın hastalığı diyabet yani şeker hastalığıdır. Özellikle yanlış beslenmenin sonucunda oluşan şeker hastalığında zararın neresinden dönsek kâr! İlk yapılması gereken kan şekerinin dengesini sağlamaktır. Bu durumda tercih edilecek favori besininiz badem olmalıdır.

İçeriğindeki magnezyum vücutta kan şekerini düzenlemekte dahil olmak üzere 300’den fazla işlevde kullanılır (3) . Aynı zamanda badem, zeytinyağında bulunan sağlıklı yağlardan içerir. Bu yağ türü, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bunlarla birlikte hücre hasarını önleyerek ve antioksidan içeriğiyle inflamasyonu azaltır. Her bir etki, insülin direnci ve şeker hastalığının oluşmasını engelleyici etkidedir.

Eğer ki, bu hastalıklara sahipseniz badem tüketerek hastalığın günlük hayatınızı etkilemesini engelleyebilirsiniz! Neden yedikleriniz kötü hissetmenize, başınızın ağrımasına veya bayılmanıza neden olsun? Doğru seçimler yapmak hayatınızı kolaylaştıracak. Kahvaltınıza bir avuç badem ekleyerek güne düzenli kan şekeriyle başlayabilirsiniz.

Kemik Sağlığını Güçlendirir

Bu küçücük, hafif kuruyemiş kemiklerinizi sağlamlaştıracak etkiye sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirecektir. Magnezyum, kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için önemlidir. Kemik sağlığı için en önemli olan bu üç minerali de beraber bulundurur.

Badem veya badem sütü içerek diş çürümelerini, kol kırılan diş ve kemik yapısını sağlamlaştırabilirsiniz. İleri yaşlarda görülen osteoporoz hastalığını engelleyebilirsiniz. Sağlam kemikler için her gün badem tüketmeyi unutmayın!

Kabızlığı Tedavi Eder

Kabızlık tedavisinde lif miktarını arttırmak çok önemlidir. Genellikle sebze ve meyvelerde bulunan lif özellikle çiğ badem de neredeyse sebze, meyveye yakın orandadır. Bağırsakların çalışmamasının bir başka sebebi ise bağırsakta oluşan zararlı bakterilerdir.

Çiğ bademin kabuğuyla birlikte tüketilmesi bağırsak bakterilerini düzenler, lif alımını arttır ve kabızlığı tedavi eder. Bir avuç badem yedikten sonra yanında bir bardak su içmeniz bağırsaklarınızda ki temizliği sağlayacaktır.

Kanserle Savaşır

Badem, E vitaminin bir çeşidi olan gama-tokoferol içerir. Vücutta hücrelere dayanıklılık sağlayan bu bileşen inanılmaz bir antioksidandır. Birçok çalışma kuruyemiş tüketiminin kanser riskini azalttığını ve kuruyemiş tüketenlerde kanserin daha az görüldüğünü göstermiştir. Özellikle kolon, prostat ve meme kanserinde riski azaltıcı etkiye sahiptir.

Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

Kuruyemişler arasında beyin fonksiyonlarına en iyi gelen kuruyemişin görüntüsünün beyine benzerliğiyle ceviz olduğu düşünülür. Ancak badem de en az ceviz kadar beyin fonksiyonlarını arttırır. Badem, l-karnitin ve B2 vitamini içerir. Nörolojik işlevler ve beyin fonksiyonlarında çok önemli iki anahtar maddedir.

Alzheimer hastalığı için oldukça önemli olan bu iki bileşeni bademde bulabilirsiniz. İleri yaşlarda görülen bu hastalığı önlemek ve sınav döneminde olan çocuklar ve ergenler için en güzel öneri her gün bir avuç badem tüketimini sağlamaktır.

Badem Kilo Aldırır Mı?

Her besin enerji değerine sahiptir. Sebzeler hariç bütün besinlerle kilo almanız mümkündür. Ne miktarda yediğiniz burada çok önemlidir. Evet, badem yağ içeriğine sahiptir ancak günde bir avuç tüketmek sizi yağlandırmaz. Tam tersi zayıflamanıza, sağlıklı kilonuzda kalmanıza yardımcı olur.

Kavrulmuş mu çiğ badem mi tüketmeliyiz?

Bütün kuruyemişler çiğ haliyle fitokimyasal dediğimiz sağlığa yardımcı bileşenleri içerir. 140 derecenin üzerinde kavrulma işlemi görmüş kuruyemişler bu özelliklerini kaybeder. Her zaman çiğ kuruyemişleri tercih etmelisiniz. Ancak evde hafif kavurmak veya badem ezmesi yapmak istiyorsanız kendi fırınınızda 120-130 derecelerde kavurabilirsiniz.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Bademin kendisini değil sütünü de kullanarak tüketebilirsiniz. İşte tarifi!

Malzemeler:

 >  1 su bardağı çiğ badem
 >  2 su bardağı su
 >  İsterseniz tatlandırmak için: bal

Yapılışı:

 >  Badem ve suyu bir kabın içerisine dökün. Kabın üzerini streç veya tülbentle örterek toz girmesini engelleyin. 1 veya 2 gece boyunca bekletin. Bademleriniz gittikçe şişecektir.
 >  Suyu dökün. Bademleri soğuk suyun altına tutun. Biraz elinizde ovalayınca kabuklarının ayrıldığını göreceksiniz. Bütün bademlerin kabuklarını soyun.
 >  Kabuğu soyulmuş bademlerin üzerini geçecek kadar su ekleyin ve blenderdan geçirin. Bademler tamamen parçalanıp sıvı hale gelecektir.
 >  Partiküllü olan bu suyu bir tülbentten geçirin. Tülbentin üzerinde kalan parçaları da tülbentle sıkarak iyice suyunu çıkartın.
 >  Pürüzsüz badem sütünüzün içerisine tatlandırmak isterseniz bal ekleyebilirsiniz.

Badem hakkında umarım birçok şey öğrenmişsinizdir! Yazımızı beğendiyseniz ve soru sormak istiyorsanız yorum bırakmayı unutmayın.