Migrene ne iyi gelir?

Migren dünyadaki yetişkinlerin % 15’inde vardır. Ciddi bir hastalıktır ve semptomlardaki ortalama bir baş ağrısından farklıdır ve onlardan muzdarip kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir. Yıllardır süren araştırmalara rağmen, migrenin kesin nedeni hala bilinmiyor. Diyet yapan bir kişinin migren ağrısı çekmemesi çok normaldir.

Bununla birlikte, migrene muzdarip insanlar için, diyet tetikleyici rollerden biridir. Aslında, migren hastalarının % 10-60’ı bazı gıdaların migrenlerini tetiklediğini iddia etmektedir.

Migrene ne iyi gelir?

Migrene nelerin iyi geldiğini içerin gıdaların listesi bunlardır.

1. Peynirler

Peynir sıklıkla bir migren tetikleyicisi olarak tanımlanır.

Araştırmacılar, eski peynirlerin yüksek seviyelerde tiramin , kan damarlarını etkileyebilen ve baş ağrısını tetikleyebilecek bir amino asit içerdiğinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Tiramini yüksek gıdalar arasında, kaşar peyniri, İsviçre peyniri, salam, havuç ve tofu gibi yaşlanmış , iyileştirilmiş , kurutulmuş , tütsülenmiş veya turşu gibi yiyeceklerde bulunur .

Ne yazık ki, tiramin ve migren arasında kesin bir ilişki kurulmamıştır. Yine de, çalışmaların yarısından fazlası tiramin ve migren arasında bir ilişki aramaktadır ve tiramin’in bazı insanlarda bir tetikleyici rol oynayabileceği bulmuştur.

Bu bağlantıyı teyit etmek için yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır, ancak migrene muzdarip kişilerin yaklaşık % 5’inin tiramin’e karşı hassas olduğu tahmin edilmektedir.

Migrenler ağrılarınızın sert geçmesinin, sebebi peynirler olabilir.

Özet Eski peynirler ve diğer tiraminlerde bulunan gıdalar genellikle migren tetikleyicileri olarak düşünülür. Kesin bir kanıt yoktur ama bir bağlantı da olabilir.

2. Çikolata

Çikolata yaygın olarak bildirilen bir migren tetikleyicisidir.

Feniletilamin veya flavonoidler neden olabilir, bu iki maddenin çikolata da bulunur.

Bununla birlikte, kanıtlar çelişkili.

Birkaç çalışma çikolatanın hassas insanlarda migreni provoke edebildiğini bulmuştu.

Örneğin, migren hastalarında yapılan küçük bir çalışma, 12 katılımcının 5’inin çikolatayı yediğini ve bir gün içinde migren atakları olduğunu sonucunu buldu.

İlginçtir, plaseboyu aldıktan sonra hiçbiri atak geçirilmedi.

Bununla birlikte, birçok başka araştırma çikolata tüketimi ile migren arasında bir bağ bulamadı.

Bu nedenle çikolatanın çoğu insan için migren ağrısında önemli bir faktör olmadığı muhtemeldir. Buna rağmen, çikolatayı bir tetikleyici olarak görenler, bunu önlemek isteyebilir.

Özet: Çikolata, en çok bildirilen migren tetikleyicilerinden biridir. Bu, çikolatalarda bulunan bazı bitki bileşikleriyle ilgili olabilir.

3. İşlenmiş etler

Sertleşen veya işlenmiş etler, sosisli veya bazı diğer etler gibi,nitrat veya nitrit olarak bilinen koruyucu maddeler içerir.

Aslında, 1970’lerde insanlar nitritleri tükettikten sonra baş ağrısı bildirdiklerinde genellikle “sosisli baş ağrısı” olarak anlandırırlardı.

Günümüzde, işlenmiş ve işlenmemiş etler genellikle migren tetikleyicileri olarak bildirilmektedir.

Nitritler, kan damarlarının genişlemesine sebep olduğu için migreni tetikleyebilir.

Bununla birlikte, bunun migren hastaları için ne kadar uygun olduğunu söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: İşlenmiş veya hazırlanmış etler, genellikle duyarlı insanlarda baş ağrılarını tetikleyebilecek nitratlar veya nitritler içerir.

4. Yağlı ve Kızartılmış Gıdalar

Yağ migren duyarlılığını da etkileyebilir.

Bunun nedeni, kandaki yüksek yağ seviyelerinin prostaglandin üretimine yol açması olabilir .

Prostaglandinler kan damarlarının dilate kalmasına yol açarak potansiyel olarak migrenlere ve artmış ağrıya yol açabilir.

Bu ilişki üzerine yapılan bir araştırma, çalışmanın başında, günlük 69 gramdan daha fazla yağ içeren yüksek yağlı bir diyet yiyen katılımcıların, daha az yağ tüketenlere oranla neredeyse iki kat daha fazla baş ağrısı yaşadıklarını buldu .

Ayrıca, yağ alımını azalttıktan sonra katılımcıların baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğu azaldığını keşfettiler. Katılımcıların yaklaşık % 95’i baş ağrılarında % 40’lık bir iyileşme bildirdi.

Düşük yağlı vegan diyetiyle ilgili yapılan bir başka araştırmada da baş ağrısı ağrısı ve sıklığında azalma gibi benzer sonuçlar bulundu.

Bununla birlikte, her iki çalışmada da, yağ tüketiminin yanı sıra ağırlık kaybı veya hayvansal ürünler hariç olmak üzere başka faktörler de etkiledi.

Bu nedenle, yalnızca yağ alımının düşürülmesinin iyileştirmelerden sorumlu olduğunu söylemek mümkün değildir.

Özet Yağda yüksek bir diyet uygulamak migren sıklığını artırabilir. Sonuç olarak, yağ alımının düşürülmesinin migren yoğunluğunu ve frekansı geliştirdiği gösterilmiştir.

5. Bazı Çin Yiyecekleri

Monosodyum glutamat (MSG), lezzetli tadı artırmak için bazı Çin ve işlenmiş gıdalara eklenen tartışmalı bir lezzet artırıcıdır.

MSG tüketimine yanıt olarak baş ağrısı raporları birkaç on yıl boyunca yaygın olmuştur.

Fakat bu etkinin kanıtı tartışmalıdır ve iyi tasarlanmış hiçbir çalışma MSG alımıyla migren arasında bağlantı olmadığını göstermemiştir.

Alternatif olarak, bu gıdaların tipik olarak yüksek yağ veya tuz içerikleri de sorumlu tutulabilir.

Bununla birlikte, MSG sıklıkla bir baş ağrısı ve migren tetikleyicisi olarak bildirilmeye devam etmektedir.

Özet: Pek çok Çin ve işlenmiş gıdalarda bulunan monosodyum glutamatın sıklıkla baş ağrısı oluşturduğu bildirilmektedir.

6. Kahve, Çay ve Soda

Kafein sıklıkla baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.

Ancak ilginçtir, bazı kanıtlar dolaylı yoldan migreni provoke edebildiğini göstermektedir.

Bir “kafein çekme baş ağrısı”, kafeinin etkileri aşınca baş ağrısının meydana geldiği iyi bilinen bir fenomendir.

Bu durum, kafein tüketimine yanıt olarak kan damarları kontraktürden sonra yeniden genişlediğinde ortaya çıkar..

Bu etki duyarlı olanlarda migren tetikleyebilir.

Bununla birlikte, kafein daha yaygın olarak, migren dışındaki normal baş ağrısına neden olmaktadır.

Özet: Kafein, geri çekme etkileri yoluyla dolaylı olarak baş ağrılarını tetikleyebilir. Bu kafein etkileri aşınması ve bazı kan damarlarının genişlemesi üzerine olur.

7. Suni Tatlandırıcılar

Aspartam şekeri eklemeden şeker tatlandırmak için gıdalar ve içeceklere sıkça eklenen suni tatlandırıcı türüdür.

Bazı insanlar aspartam tükettikten sonra baş ağrısı geliştirdiklerinden şikayet ederler, ancak çoğu çalışma gösteriyor ki aspartam çok az veya hiç var olmayan bir etki gösterir.

Aspartamın migrenden muzdarip insanlar üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığını araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır.

Ne yazık ki, çalışmalar küçük çaplı olduğundan kesin bir sonuç alınmamıştır, ancak bazı migren hastalarında aspartamdan etkilenen baş ağrıları bulunmuştur.

Bu çalışmaların birinde, 11 katılımcının yarısından fazlasının büyük miktarlarda aspartam tükettikten sonra migren sıklığının arttığı bulundu.

Bu nedenle, migren hastalarının bir kısmının aspartam için hassas olabileceği düşünülmektedir.

Özet: Aspartam bazı insanlarda migren sıklığını artırabilecek yaygın bir suni tatlandırıcıdır.

8. Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler, baş ağrısı ve migren için en eski bilinen tetiklerden biridir. Nedeni malesef açıkça belli değildir.

Migren olan insanlar migren olmayan insanlara göre daha az alkol içme eğilimindedir ve akşamdan kalma süresinin bir parçası olarak migren belirtileri yaşamaları diğerlerine göre daha olası görünmektedir.

Bununla birlikte, alkol kendisi sorumlu tutulamaz.

İnsanlar genelde alkolden ziyade kırmızı şarabı bir migren tetikleyicisi olarak gösterirler.

Kanıt, özellikle kırmızı şarapta bulunan, histamin, sülfitler veya flavonoidler gibi bileşiklerin baş ağrısını tetikleyebileceği fikrini desteklediği düşünülmektedir.

Buna ispat olarak, bir çalışma, votka değil, kırmızı şarap içmenin baş ağrısı yarattığını tespit etti.

Bununla birlikte, bunun tam nedeni hala bilinmiyor.

Ne olursa olsun, alkollü içeceklerin migren geçiren insanların yaklaşık % 10’unda migreni tetikleyebileceği tahmin edilmektedir.

Çoğu migren hastasının alkolden tamamen kaçmasına gerek yokken, duyarlı olanların tüketimlerini sınırlamaları gerekir.

Özet: Alkollü içecekler, en tanınmış migren tetikleyicilerinden biridir. Bununla birlikte, alkol migren geçiren herkes için bir problem değildir ve nedeni belirsizdir.

9. Soğuk Yiyecek ve İçecekler

Çoğu kişi soğuk veya donmuş gıdalar ve içeceklerin tetikleyebileceği “dondurucu” baş ağrılarını duymuştur.

Bununla birlikte, bu gıdalar ve içecekler de hassas insanlarda migreni provoke edebilir.

Bir çalışmada katılımcılardan, soğuktan kaynaklanan baş ağrılarını incelemek için dilleri ve ağızlarının çatıları arasında 90 saniye boyunca bir buz küpü tutmalarını istediler.

Bu testin, katılan 76 migren hastasının % 74’ünde baş ağrısı tetiklediğini buldular. Öte yandan, migren dışındaki baş ağrılarından mustarip olanların yalnızca % 32’sinde ağrıyı tetikledi.

Bir başka araştırmada, bir önceki yılda migren geçiren kadınların, buz gibi su içtikten sonra baş ağrısı gelişme olasılıklarının, hiç migren geçirmeyen kadınların durumana göre iki kat daha fazla olduğu bulundu.

Bu nedenle, baş ağrılılarının soğuk yiyecekler tarafından tetiklendiğini fark eden migren hastaları buz gibi soğuk veya donmuş gıdalardan ve içeceklerden, donmuş yoğurt , dondurma veya bulamaçlardan kaçınmak isteyebilir .

Özet: Migrene mustarip insanlar ortalama soğuktan etkilenebildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, çok soğuk gıdalar ve içeceklerden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.