Papatya Çayının faydaları

Kışın soğuğunda, içinizi ısıtacak bir fincan papatya çayı sizi battaniyenin altında olmaktan daha fazla rahatlatabilir. Sıcak su ile karıştırıldığında, papatya çayı kafeinsiz bir bitki çayı haline gelir. Uzun süredir sakinleştirici, şifalı güçleri ile bilinen bitki, diğer kullanımların yanı sıra uykusuzluk, kaygı, karın ağrısı ve adet krampları, iltihaplanmaya ve hemoroid tedavisinde için uzun süredir kullanılmaktadır. Sağlıklı ve rahatlatıcı nitelikleri ile bilinen papatya çayı cilt güzelliğine önem verenler içinde sıklıkla tüketiliyor. Faydalarını birazdan sıralayacağımız papatya çayı Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’da yetişir.

Papatya çayı ortalama her gün bir milyondan fazla insan tarafından içiliyor. Üstelik papatya çiçeği merhemler ve bitkisel yağlarda da kullanılır. Araştırmalara göre en çok kullanılan tıbbi bitkilerden biridir. Tabi biz onu en çok Papatya Çayı olarak duyuyoruz.

Papatya Çayı

Papatya Çayını daha yakından tanıyalım

Papatya çayı yüzlerce yıldır uyku yardımcısı olarak kullanılıyor. Alternatif tıpta ve eski zamanlarda soğuk algınlığı için reçete ile verilen bir çay olma özelliğini taşır.

Dinlendirici özelliği sayesinde takma adı ‘uyku çayı”dır. Ve faydalı olduğu kadar lezzetlidir.

Bugünlerde vücudunuzu yorgun hissediyorsanız Papatya çayını deneyebilirsiniz. Vücudunuzu yatıştırıp, günün yorgunluğu ve stresiniz azaltacaktır.

Papatya çayının zararlı olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz hemen bu sorunuzu yanıtlayalım. Yetişkinler ve çocuklar için her hangi bir yan etkisi yoktur, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Papatya çayı, geceleri iyi bir uyku çekmenin en sağlıklı ve doğal yoludur.

Papatya Çayının Deriler Üzerindeki Faydaları

 1. Doğal Temizleyici
 2. Tedavi Sürecini Hızlandırır
 3. Doğal Cilt Güzelleştirici
 4. Deri Tahrişini Onarır
 5. Sivilcelerle Mücadeleye Yardımcıdır
 6. Cildin Sarkmasını Engeller
 7. Göz Torbalarını Azaltmaya yardımcı olur
 8. Doğal Yüz Maskesi
 9. Doğal Cilt Nemlendirici
 10. Göz Çevresini Sıkılaştırır

Papatya Çayının Saçlara Olan Faydaları

 1. Saçların Rengini Açar ve Parlaklaştırır
 2. Kepeği Önler

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

 1. Kas ağrısını yatıştırır
 2. Adet kramplarını azaltır
 3. Ülsere iyi gelir
 4. Bağışıklığı arttırır
 5. Vücutta Glikoz seviyelerini korur
 6. Hemoroid tedavisine yardımcı olur
 7. Bağırsakları çalıştırır
 8. Alerjiyi önler
 9. Migren ağrılarına iyi gelir
 10. Uyumaya yardımcıdır

Papatya Çayının Cilde Olan Faydaları

Doğal Temizleyici

Papatya çayı şifa yönüyle çok zengin bir içecektir. Antioksidan, temizleme ve nemlendirme özelliklerine sahiptir. Cilt bakımı için etkili bir çözüm olarak kabul edilir.

Tedavi Sürecini Hızlandırır

Papatya çayı, küçük yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve dezenfekte eder. Eski çağlarda Yunanlılar, Mısırlılar ve Romalılar tarafından yaraları tedavi etmek için şifalı görülen bir merhem olarak kullanılıyordu.

Doğal Cilt Güzelleştirici

Papatya çayı, tamamen doğal bir cilt güzelleştiricidir. Bu çayı cildinizi rahatlatır ve ışıltılı hale getirir. Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırır, bu da lekeleri ve iltihap izlerini kapatmaya yardımcı olur.

Deri Tahrişini Onarır

Rahatlatıcı ve dezenfekte edebilme özelliği sayesinde papatya çayı ciltte oluşan tahriş ve egzama rahatsızlıklarına çok etkilidir.

Sivilcelerle Mücadeleye Yardımcıdır

Adeta şifa kaynağı olan Papatya çayı, sivilce ve aknelere karşı mücadele eden gençler için güçlü bir alternatiftir. Sıradan bir alternatif olmayarak düzenli içildiğinde cildi güzelleştirdiği kanıtlanmıştır.

Cildin Sarkmasını Engeller

Sarkmalar, yaşlanmanın başlıca belirtisi olarak kabul edilen bir faktördür. Papatya çayı sarkan cildi korur ve bu nedenle gençliğinizde olduğu gibi güzelliğinizi korur.

Göz Torbalarını Azaltmaya yardımcı olur

Soğumuş papatyalı çay poşetlerini gözlerin altına yerleştirirseniz göz torbalarını azaltmaya yardımcı olur. Yorgun gözleri de dinlendirir.

Doğal Yüz Maskesi

Toz haline getirilmiş süt ile karıştırıldığında, papatya çayı harika bir yüz maskesi haline gelir. Ölü, kuru cilt hücrelerini temizler yeni hücreleri açığa çıkarır.

Doğal Cilt Nemlendirici

Papatya çayı, düzenli olarak tüketilirse cildi derinlemesine besler ve nemlendirir. Kuru ciltler çoğu zaman doğal çözümlere ihtiyaç duyar bu bakımdan papatya çayı en doğru alternatifler arasında yerini alıyor.

Göz Çevresini Sıkılaştırır

Papatya çayı, küçük plastik paketlere veya kompresörlere doldurulabilir veya hatta buz küpleri halinde göz altlarındaki koyu halkaların veya gömülü göz problemlerinin tedavisi için yorgun gözlerde kullanılabilir. Papatya çayını beş dakika boyunca gözlerinizin üzerinde tutun ve sonra soğuk su ile yıkayın.

Papatya çayı, saç bakımı için de çok faydalıdır. Saçlara faydalarından bazıları şunlardır:

Saçların Rengini Açar ve Parlaklaştırır

Papatya çayı, saçları sarartır sarışın bir hava verir. Kına ile kombine edilirse, koyu renk saçlar için doğal görünmesini sağlar. Papatya çayı ile saçlarınızı durularsanız, kahverengi saçlara çarpıcı bir altın rengi katar. Saç diplerinizdeki ağırlığa da iyi geldiğini bilinmektedir.

Kepeği Önler

Papatyanın kepeklenmeyi önlemede ve kaşınmaya neden olan kafa derisini rahatlatmada oldukça etkili bir çözümdür. Yoğun kepek problemi yaşıyorsanız papatyanın kepeğe olan faydalarını hafife almamanızı öneririz.

Kas ağrısını yatıştırır

Papatya, mide krampları ve bağırsak kramplarının tedavisinde etkili olan güçlü antispazmodik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Papatyanın çayı bağırsak sorunlarını azaltır ve gaza bağlı oluşabilecek şişkinliklerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Papatya çayını günde iki kez içmek bağırsak sendromunu, bağırsak enfeksiyonunu, mide bulantısın, kramp ve mide gribi gibi rahatsızlıklara faydalı olacaktır.

Adet kramplarını azaltır

Papatya çayının en önemli faydalarından biri rahim kaslarını rahatlaması olarak bilinir. Adet spazmları için bir rahatlatma arayanlara çözüm olarak tavsiye edilir. Kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olan glisin düzeylerini arttırır.

Ülsere iyi gelir

Papatya çayı, düzenli olarak alındığında, mide ülserine faydalıdır. Karın taşı oluşumunu nedeniyle ameliyat geçirdiyseniz, papatya çayı içmeniz taşların yeniden oluşmasını önleyebilir.

Bağışıklığı arttırır

Papatya, bakteri ile ilgili enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruma sağlarken soğuk ve öksürükleri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bağışıklığı arttırdığına yönelik faydaları vardır. Ayrıca papatya çayı tüketmek sizi çeşitli mikroplara karşı korur.

Vücutta Glikoz seviyelerini korur

Papatya çayı, kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olur ve bu nedenle diyabetliler için faydalıdır. Papatya çayını hangi ölçüde ve ne sıklıkla içeceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz.

Hemoroid tedavisine yardımcı olur

Birçok insanın maruz kaldığı hemoroid günümüz şartlarına has bir rahatsızlık değil, yüz yıllardır var olan bir hastalıktır. Ortaya çıktığında hayatı olumsuz yönde etkiler, oturmak zor olduğundan yan yatmak, yüz üstü uzanma ihtiyacı hissedilir. Hemoroid tedavi edilmediğinde git gide ilerleyebilen bir hastalıktır. Hemoroid ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Ancak ameliyat en son çözüm olarak kalmalıdır. Papatya çayı, vücudun sinirlerini rahatlattığından hemoroide faydalıdır.

Bağırsakları çalıştırır

Papatya çayı, bağırsak sendromundan muzdarip olduğunuzda midenizde oluşabilecek krampları azaltır. Aynı zamanda, sindirim kanallarındaki gaz oluşumunu ve şişkinliği de azaltır. Ve mide ekşimesinden kurtulmanıza yardımcı olarak mide rahatsızlıklarını yatıştırır.

Alerjiyi önler

Papatya çayı, deri dökülmesini ve diğer cilt alerjilerini tedavi etmek için harika bir çözümdür. Pamuğu papatya çayı içine batırın ve alerjiye eğilimli alanların üzerine uygulayın. Çayı içerek tükettiğinizde ise, bağışıklığınızda bulunan alerjik belirtilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Buradan papatya çayının alerjiye faydalı olduğunu rahatlıklar söyleyebiliyoruz ancak doktorunuzun tavsiyelerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Migren ağrılarına iyi gelir

Papatya, terapötik olarak bilinen bir bitkidir. Migren ve baş ağrılarının tedavisi amacıyla faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bir fincan sıcak papatya çayını başınız ağrıdığında veya migreniniz tuttuğunda içerseniz, baş ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Uyumaya yardımcıdır

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Papatya çayı, uykusuzluk sorunu yaşayanlar ve uyku bozuklukları için çok faydalıdır. Uyumadan önce bir fincan papatya çayı içerseniz daha hızlı ve daha derin uyumanıza yardımcı olur. Papatya çayını düzenli olarak içmeniz, uyku kalitenizi artırır. Uyku esnasında sürekli uyanan, kopuk uyku düzeni oluşmuş kişiler papatya çayının faydasını görecektir.

Papatya çayı nasıl muhafaza edilir

 • Papatya çayı hava almayan bir kavanozda muhafaza edilmeli ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Direkt güneş ışığına maruz kalmamasına özen gösterin.

Evde Papatya Çayı Nasıl Yapılır

Papatya çayını evinizde nasıl kolayca yapabilirsiniz sizlere hızlıca anlatalım.

 • Çaydanlığa biraz su dökerek ısıtın ve bazı elma dilimleri ilave ederek tahta bir kaşıkla karıştırın.
 • Kaynadıktan sonra suya önceden yıkanmış bazı papatyalar ekleyin.
 • Çaydanlığı kapatın ve demlenmesini bekleyin yaklaşık 10 dk.
 • Çayı doldurun ve biraz limon suyu veya bal ekleyerek lezzet katın.

Bir papatya çayı içmek kendi sağlığınıza yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biridir. Hiç papatya çayı içtiniz mi? İçtiyseniz beğendiniz mi? Papatya çayı hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirebilirsiniz. Görüşlerinizi aşağıdan yorum yazarak ulaştırabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.