Saçkırana ne iyi gelir? En Doğru Bilgi

Saçkırana ne iyi gelir? Nasıl Teşhis edilir? Saçkıranın tedavisi nasıl olur? gibi soruların yanıtını bu makaleden bulabileceksiniz. Saçkıran enfeksiyona bağlı oluşan bir rahatsızlıktır ve ne enfeksiyonun ne kadar önemli bir rahatsızlık olduğu saçkıran ile kendini göstermektedir. Saçkıranı vücudunuzda veya saç derinizde gördüğünüzde her hangi bir alternatif tedavi uygulamadan doktorunuza gitmelisiniz. Muhtemelen size bir takım ilaçlar yazacaktır. Bu tür ilaçlar reçetesiz verilmemektedir.

Saçkırana iyi gelen en iyi ve en çok bilinen ilaçlar şunlardır:

 >  Clotrimazole ( Lotrimin , Mycelex )

 >  Miconazole (Aloe Vesta Antifungal, Azolen, Baza Antifungal, Kritik Yardım Clear, Cruex Reçete Dayanımı, DermaFungal, Desenex, Fungoid Tentür, Micaderm , Mikatin , Mikro Koruyucu, Miranel, Mitrazol , Podactin, Remedy Antifungal, Secura Antifungal)

 >  Terbinafin ( Lamisil )

 >  Ketoconazole ( Xolegel )

Saçkıranın büyümesini engellemek için için 2 ila 4 hafta bu ilaçları aksatmadan kullanmanız gerekir. 

Vücudunuzda veya kafa derisinde oluşan saçkıranlar bazen yukarıdaki ilaçlar ile tedaviye yanıt vermez. Bu nedenle doktorunuz antifungal içeren 1 ve 3 ay aralığında ağızdan almanız gereken bir ilacı reçetinize yazabilir. Bu ilacın yanında şampuan da verebilir.

Saçkıran enfeksiyonu

Saçkıranın belirtileri nelerdir?

Saçkıranın sizde olup olmadığını aşağıdaki belirtileri ile anlayabilirsiniz:

 >  Kabarcık oluşumu
 >  Kızarıklıklar
 >  Deri ülseri

Bazı insanlarda aşağıdaki belirtiler de görülmektedir:

 >  Deri renklerinin bozulması
 >  Şiddetli kaşıntı
 >  Cilt üzerinde yumruların oluşması

Saçkıran genellikle kırmızı veya pembe cilt lekeleri olarak düz veya hafifçe kaldırılmış olarak başlar. Bu başlangıç ​​aşamasında, yaralar nemli olabilir, ancak genellikle kuru, pullu ve kaşıntılıdırlar.

Zamanla döküntü büyür. Daha sonra, döküntünün merkezi temizlenmeye başlayacak ve kırmızı azalarak çok net bir beyazlık oluşturacaktır.

Döküntüyü kaşırsanız, muhtemelen bakteriyel enfeksiyonlara yol açarak cildi tahrip edebilir.

Kaşıdıktan sonra vücudunuzun diğer bölgelerine dokunursanız, enfeksiyonun yayılmasına sebep olabilirsiniz.

Saçkıran oluşumuna örnek

Saçkırana ne iyi gelir?

Saçırana yukarıdaki ilaç tedavileri dışında sarımsak özünün iyi geldiği bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar bu tedavi saçkıran tedavisinde en etkili yoldur. Saçkıran tedavisi için üretilmiş birçok ilacın prospektüsünü okuduğunuzda sarımsak içerdiğini görebilirsiniz.

 Saçkırana Ne İyi Gelir? Saçkırana sarımsak nasıl uygulanır?

2, 3 diş taze sarımsağı ezerek suyunu çıkarın.
Saçkıran bölgesine iyice yedirip bir süre bekletin, bölgeyi bir süre sonra yıkamak yerine duş almak daha iyi olacaktır.
Bu işlemi akşamları yaparsanız daha uzun süre sarımsağı o bölgede tutabilirsiniz, gündüz vakti sarımsağa katlanabilecek çok az kişi olduğuna emin olabilirsiniz 🙂
Bu işlemi gün aşırı uygulayarak 2 ay süre içerisinde üşenmeden uygulayın.

Saçkıran oluşumuna örnek 2

 Saçkırana Ne İyi Gelir? Saçkıran nasıl teşhis edilir?

Doktorlar ilk olarak gözle muayene edip size birkaç soru sorarak verdiğiniz cevaplara bakar ve derinizi etkileyen başka bir sebebin olup olmadığını anlayarak teşhisi koyar.

Daha sonra mikroskopla muayene ederek saç derinizden numune veya saç örneği alınır. Bu test sayesinde mantarın var olduğu anlaşılır ve teşhisi onaylamaya yardımcı olur.

Saçkıran oluşumuna örnek 3

 Saçkırana Ne İyi Gelir? Saçkıran bulaşıcı mı?

Evet saçkıran bulaşıcıdır. Saçkıranı oluşturan virüs, kişiden kişiye temas durumunda bulaşabilir. Hastanın giyeceklerine dokunmak, cildiyle temas etmek, saçkıranı bulaştıran sebeplerdendir. Hatta saçkıran olan kişinin dokunduğu neslere dokunulması durumunda dahi saçkıran bulaşabilir. Halka açık havuzlardan ve hayvanlardan da bulaşabilmektedir.

Saçkıranın bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?

Mantarla ilk temastan sonra kuluçka dönemi başlar, bu süre 4 gün ile 14 gün arasında değişir. Vücudun hangi bölümüne bulaşmışsa belirtiler ve semptomlarla kendini hemen belli etmeye başlar. Döküntü, kırmızılıklar, pullu ve kıvrımlı bölgeler kaşıntılı olur.  Deri veya plakların çatlaması, saç dökülmesi kuluçka dönemindeki bir virüsün saçkırana dönüştüğü belirtilerdir. Ve bu evreden sonra bulaşıcı olması mümkündür. Tırnaklara bulaşması durumunda, tırnaklarınızı renksizleştirebilir ve kalınlaştırabilmektedir. Aşırı derecede bağışıklı sistemi düşük insanlar daha şiddetli belirti ve semptomlarla karşı karşıya kalabilirler. Genelde saçkıran enfeksiyonlarında yukarıda da belirttiğimiz gibi cilt kazıntıları mikroskobik cihaz sayesinde incelenerek teşhis edilir.

 Saçkırana Ne İyi Gelir? Saçkıranın iyileşmeye başladığını nasıl anlarım?

Sarımsak tedavisinin yanı sıra doktor tarafından verilen ilaçları kullanmaya başladığınız 24 ve 48 saat sonra saçkıranın bulaşma ihtimali çok azdır. Eğer tedaviyi yarım bırakırsanız hastalığın tekrar yayılması kaçınılmaz olabilir. Bizim tavsiyemiz uyguladığınız losyon, şampuan ve ilaçları tedaviden netice aldıktan ve doktorunuza danıştıktan sonra bırakmanızdır. Çünkü saçkıranın geri dönme ihtimali çok yüksektir, iyileşmiş gibi görünür ve yeniden belirtilerini göstermeye başlar.