Kapat
Keçiboynuzunun faydaları nelerdir
Bitkiler 1.023 görüntülenme 0

Keçiboynuzunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzunun faydaları ve zararları nelerdir, keçiboynuzu nasıl yetiştirilir bu soruların cevabını bulabileceğiniz en donanımlı makaleye hoşgeldiniz. Yazımızı sabırla okuduğunuzda keçiboynuzunun nelere iyi geldiğini öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Keçiboynuzu faydaları bakımından oldukça faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu Nedir? Tarihte Nasıl Kullanılmıştır?

Purdue Üniversitesi’ne göre keçiboynuzu dünyada çok fazla bölgede yetiştiriliyor. Ancak özellikle Akdeniz bölgesine özgü, özellikle İspanya’nın doğu ve güney bölgelerine aittir. Burada yetişen tohumlar daha sonraları Amerika, Hindistan, Afrika gibi bölgelere götürüldü ve yetiştirilmesi yayıldı. Keçiboynuzu, Ceratonia siliqua isimli ağaçta yetiştirilir ve görüntüsü yeşil bezelyeye benzer. Etli kısmını ve tohumu taşıyan meyvesi koyu kahverengi bezelye tanesini andırır. Keçiboynuzu çikolata ve kakaonun yerine pasta, kek gibi yiyeceklerde kullanılabilen sağlıklı bir tatlıdır.

Sağlığa olan faydalarını öğrenmek  4.000 yıl öncesine antik Yunan’ları ve Mısır’a kadar uzanıyor. 19. Yüzyılda İngiliz kimyagerler, keçiboynuzunu şarkıcılara satıyordu. Keçiboynuzunun meyvesini, tohumunu çiğneyen şarkıcılar ses tellerinin sağlığını koruyabiliyor, boğazlarının temizlenmesine ve rahatlamasına yardımcı oluyordu.

Keçiboynuzu Nasıl Yetiştirilir?

Keçiboynuzu nasıl yetiştirilir? Turunçgillerin yetişebildiği her bölgede yetiştirilebilir. Akdeniz tipi ve kuru iklimleri tercih eder. Normalde bitkilerde görülen hem dişi hem erkek olma özelliği keçiboynuzu ağacında farklıdır. Keçiboynuzu ağacı tek bir cinsiyete sahiptir. Bu nedenle keçiboynuzu üretmek için bir erkek ve bir dişi ağacın olması gerekir. Tek bir erkek ağaç 20 dişi ağaç ile tozlaşabilir. Altı ya da yedi yılın sonunda keçiboynuzu elde edebilirsiniz. Döllenmesi gerçekleşen dişi ağaç yüzlerce kilo küçük kahverengi ve besleyici tohuma sahip kabuklu keçiboynuzlarını üretir.

Keçiboynuzu Çeşitleri Nelerdir?

 >  Keçiboynuzu unu-tozu
 >  Keçiboynuzu cipsi
 >  Keçiboynuzu şurubu
 >  Keçiboynuzu Özütü

Ayrıca keçiboynuzunun içinde bulunan küçük tohumlar taze veya kurutulmuş şekilde yenilebilir. Beslenme planlarına keçiboynuzunu dahil eden bireylerde daha kolay kilo verme ve daha az mide problemleri görülmüştür.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu nasıl kullanılır

Keçiboynuzu nasıl kullanılır

Tatlıyı çok seviyorsunuz ancak şeker tüketmek istemiyor, sağlıklı beslenmek istiyorsanız şekerin ve birçok tatlandırıcının yerini keçiboynuzu alabilir. Keçiboynuzu unu, kendisi, şurubu veya özütü ile çikolata, kek, kurabiye, milkshake gibi en sevdiğiniz tatlıların tadını hâlâ çıkartabilirsiniz.

Keçiboynuzu Besin İçeriği

Keçiboynuzunun besin içeriğine göz atalım. Çikolataya benzer tadı harika bir alternatiftir. Lezzetinin yanında aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

 >  Yüksek miktarda lif
 >  Antioksidanlar
 >  Az miktarda yağ ve şeker
 >  Glutensiz
 >  Kafeinsiz

Keçiboynuzunu yaptığını kek, pasta, kurabiye gibi ürünlerde kakaonun yerine kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kakao yerine 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu kullanmanız yeterli olacaktır. Keçiboynuzunun tadı ve aroması kullanılan kakao paketlerinden çok daha yoğundur.

103 gram Keçiboynuzu Ununun Besin Öğeleri

Besin Öğeleri Miktar
Temel Besin Öğeleri
Protein 4.8 g
Su 3.7 g
Kalori
Toplam Kalori 229
Karbonhidrattan gelen kalori 204
Yağdan gelen kalori 6
Proteinden gelen kalori 19
Karbonhidrat
Toplam Karbonhidrat 91.6 g
Lif 41 g
Şeker (Doğal Şeker) 50.5 g
Yağ ve Yağ Asitleri
Toplam Yağ 0.7 g
Doymuş Yağ 0.1 g
Tekli Doymamış Yağ 0.2 g
Çoklu Doymamış Yağ 0.2 g
Omega-3 Yağ Asidi 4.1 mg
Omega-6 Yağ Asidi 218 mg
Vitaminler
Vitamin A 14.4 IU
Vitamin C 0.2 mg
Vitamin E 0.6 mg
Vitamin B1 0.1 mg
Vitamin B2 0.5 mg
Vitamin B3 2 mg
Vitamin B6 0.4 mg
Vitamin B9 29.9 mcg
Vitamin B4 12.3 mg
Mineraller
Kalsiyum 358 mg
Demir 3 mg
Magnezyum 55.6 mg
Fosfor 81.4 mg
Potasyum 852 mg
Sodyum 36.1 mg
Çinko 0.9 mg
Bakır 0.6 mg
Manganez 0.5 mg
Selenyum 5.5 mcg

Keçiboynuzu Sağlıklı Mıdır?

 >  Keçiboynuzunu kakaoya kıyasla mutfağınızda kullanacaksanız ufak bir karşılaştırma yapalım.

 >  Keçiboynuzu unu, kakaoya kıyasla 2 kat fazla kalsiyum içerir

 >  Kafein içeriği yoktur böylece migren gibi rahatsızlıkları tetiklemez

 >  Kakao daha fazla miktarda yağ ve sodyum içerir

 >  Kalsiyum emilimini engelleyen oksalit asit kakaoda bulunmaktadır ancak keçiboynuzu ununda bulunmaz

 >  Keçiboynuzu aynı zamanda lif, pektin ve protein açısından da daha yüksektir.

Yukarıdaki besin içeriği listesinde de görüldüğü gibi vitamin, mineral açısından zengin, antioksidan değeri yüksek, kafeinsiz, yüksek lif içeren oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıdadır.

Keçiboynuzunun Faydaları

 1  Sindirim Probleminde Tedavi Edici
 2  Kilo Vermeye Yardımcı
 3  Kolesterolü Düşürür
 4  Kanseri Önler
 5  Diyabete, Şeker Hastalığına Yardımcı
 6  Vitamin ve Mineral Deposu
 7  Kafeinsiz

Keçiboynuzunun birçok faydası vardır. Çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan keçiboynuzu günümüzde hala etkili bir şekilde tercih edilmektedir. Keçiboynuzunun faydaları sırasıyla şöyledir:

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Sindirim Probleminde Tedavi Edici

Sindirim probleminde tedavi edici

Sindirim probleminde tedavi edici

Gün içinde tuvalete çıkma problemi yaşıyor veya sürekli şişkinlik gibi sıkıntılar çekiyorsanız keçiboynuzunu yediklerinize ekleyebilirsiniz. Kabızlığa yardımcı olurken keçiboynuzu unu ise ishal problemine yardımcı olur. Normalde bitkilerde bulunan taneler suda çözünebilir veya insan sindirim sisteminde sindirilebilir olmazlar. Ancak, keçiboynuzunun içinde bulunan taneler sindirim sistemindeki toksinlerle mücadele eder ve kötü bakterilerin oluşmasını engeller. İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerini arttırır ve uyarır. İshal durumunda ise keçiboynuzunun ununu kullanabilirsiniz. Ayrıca keçiboynuzunun içerisinde bulunan farklı kimyasal yapıdaki şekerler dışkının şekillenmesine yardımcıdır.

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Kilo Vermeye Yardımcı

Keçiboynuzunun içeriğinde bulunan lif sindirim sistemini düzenlemekle kalmıyor ghrelin denilen açlık hormonunun salgılanmasını baskılıyor. Yani isteseniz bile keçiboynuzundan aşırı miktarda tüketmenizi engeller ayrıca açlık hissetmeyeceğiniz için diğer besinlerde de porsiyonu kaçırmamanızı sağlar. Keçiboynuzundaki lif miktarı da bu duruma yardımcı olmaktadır. Tokluk hissini arttırır, bağırsaklarınızın çalışmasını düzenler. Ayrıca düşük kalorisi ile gün içinde tercih edebileceğiniz bir atıştırmalıktır. Çikolata, keçiboynuzundan kat ve kat daha fazla kalori sağlarken keçiboynuzunun sağladığı besin öğelerinin çoğunu karşılamıyor. Vitamin, mineral seviyesinin yüksek olması antioksidan etkisini arttırır. Hücreleriniz daha dayanıklı ve sağlam hale gelir. Hepsinin bir arada olması sonucu metabolizmanızın da hızlanması kaçınılmaz! Bu etkileri görmek için aşırı miktarlarda tüketmenize gerek yok sadece düzenli olarak keçiboynunuzunu mutfağınızda, çantanızda ve tatlılarınızda tercih etmeniz, kendisini tüketmeniz yeterlidir.

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Kolesterolü Düşürür

İçeriğinde bahsedilen lif kaynağının kötü kolesterolü (LDL)’yi düşürdüğü ve damarlar içerisindeki yağlanmayı azalttığı kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon, kalp krizi gibi çeşitli kalp hastalıklarından korur! Önemli olan aşırı miktarda tüketmek değildir. Dengeli ve yeterli miktarda diğer sağlıklı yağlar ile birlikte kullanmaktır. 2010’da yapılan bir çalışmaya göre günde 2 kez keçiboynuzu tüketen bireylerin 4 haftanın sonunda kolesterol seviyeleri düşmüştür.

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Kanseri Önler

Keçiboynuzunun içerisinde bulunan polifenoller ve vitaminlerin antioksidan aktivitesi kanserden hücreleri korur. Keçiboynuzu ekstraktından elde edilen polifenollerin kullanıldığı bir çalışmada birçok kanser hücresinin inhibe edildiği kanıtlanmıştır.

5. Diyabete, Şeker Hastalığına Yardımcı

İçeriğindeki besin öğelerinin dengesi, kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Kan şekerini düzenler ve insülin salınımı düzenler. Bunların sonucunda diyabet hastalarına yardımcı olur. Çikolata yerine keçiboynuzunu tercih etme sebebide bunlardan kaynaklanır. Çikolata kadar tatlı ve lezzetli olan bu yiyecek hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de yedikten sonra ani şeker yükselmesi yaşamazsınız.

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Vitamin ve Mineral Deposu

Vitamin ve mineral deposu

Vitamin ve mineral deposu

Keçiboynuzu özellikle kalsiyum ve demir açısından yüksektir. Aynı zamanda riboflavin, folat, niasin, vitamin E, potasyum, bakır, manganez ve selenyumun iyi bir kaynağıdır. Keçiboynuzu özütü veya şurubu konsantre formda olduğundan daha fazla miktarda kalsiyum ve mineral içeriyor.

 Keçiboynuzunun Faydaları:  Kafeinsiz

Kafeinsiz

Kafeinsiz

Çikolata veya kakaolu yiyecekler tükettiğinizde baş ağrısı, migren gibi sıkıntılar yaşıyorsanız keçiboynuzu güzel bir tatlı alternatifidir. Kafein içermez. Böylelikle kan basıncının yükselmesine neden olmaz.

Keçiboynuzunun Zararları Yan Etkileri Var Mıdır?

Keçiboynuzunun yan etkileri var mıdır? Keçiboynuzu ABD, FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından düşük riskli, güvenilir bir besin olarak onaylanmıştır. Bu yüzden ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde rahatlıkla kullanılır. Keçiboynuzu alerjisi az görülmesine rağmen İspanya’da yapılan bir çalışmada fıstık ve baklagillere alerjisi olan bireylerin keçiboynuzuna da alerjik reaksiyonlar gösterebileceği görülmüştür. Takviye olarak alınması ise güvenilir olarak kabul edilmemiştir. Yüksek miktarda keçiboynuzu tüketimi özellikle hamile bayanlar için güvenilir değildir. Aşırı kilo kaybına, çok düşük kan şekeri ve insülin seviyelerine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir