Kapat
Hastalıklar 127 görüntülenme 0

Konjonktivit Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Konjonktivit, konjonktiva iltihaplanması veya şişmesi vaziyetidir. Konjunktiva, göz kapağının iç yüzeyini çizen ve gözün beyaz bölümünü kaplayan saydam ve ince bir tabakadır.

Çoğunlukla gözlerde oluşan kızarıklık ile kendini belli eden konjonktivit, bilhassa çocuklarda sık görülen bir göz hastalığıdır. Bir veya iki gözü de etkileyebilir. Konjonktivit hastalığının bir takım biçimleri oldukça bulaşıcıdır, bu yüzden okullarda ve hanede kolaylıkla dağılabilir. Konjonktivit çoklukla küçük göz enfeksiyonları iken, bazen daha ciddi bir problem haline gelebilir.

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon konjonktivit oluşturabilir. Ayrı olarak, polen ve duman gibi tahriş edicilere karşı oluşan alerjik tepkiler, yüzme havuzlarında klor, kozmetikteki katkı maddeleri veya kontak lensler gibi gözlerle temas eden diğer ürünler sebebiyle gelişebilmektedir. Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar konjonktivit hastalığının daha az yaygın olan diğer nedenleri arasında bulunmaktadır. (1)

Konjonktivit Belirtileri

Konjonktivit nasıl anlaşılır? Konjonktivit başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Gözlerdeki ağrı genellikle yanma hissi ile tanımlanır
 • Göz beyazının kızarması
 • Bulanık görüş
 • Gözlerde sulanma

Yaşadığınız belirtiler konjonktivit hastalığının nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Konjonktivit alerjik bir tepki neticesi oluşuyorsa belirtiler şunları içerebilir:

 • Şişmiş göz kapakları
 • Kaşıntılı ve sulu gözler
 • Aksırma, boğazın arkasında kaşıntılı geniz akıntısı gibi saman nezlesi belirtileri
 • Göz kapaklarında döküntü (mesela, tıbbi veya kozmetik bir ürüne karşı alerjik reaksiyon neticesi konjonktivit hastalığınız oluyorsa)

Bulaşıcı (enfektif) konjonktivit hastalığınız varsa belirtileriniz şunlar olabilir:

 • Gözlerinizden gelen ve özellikle uyanıktan sonra göz kapaklarınızın birbirine yapışmasına kapı aralayabilecek bir akıntı (bakteri enfeksiyonunuz varsa)
 • İltihap benzeri olmayan (viral bir enfeksiyonunuz varsa) sulu bir göz akıntısı
 • Soğuk algınlığı benzeri belirtiler, örneğin ateş ve boğaz ağrısı (2)

Konjonktivit Nedenleri

Konjonktivit neden olur? Konjonktivit nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Ateş ve boğaz ağrısına kapı aralayabilecek virüs nedenli bir enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore dâhil)
 • Yüzme havuzlarındaki klor, şampuan, duman, sis gibi tahriş edici maddeler
 • Mevsimsel alerjik konjonktivit ve polen, toz akarları veya hayvan tüyünden meydana gelen uzun ömürlü (tüm sene süresince) alerjik konjonktivit
 • Göz damlaları, kimyeviler veya makyaj ile temasa nedeniyle oluşan dermatokonjonktivit
 • Lensler, göz operasyonu dikişleri veya göz operasyonları esnasında takılmış tüpler veya aparatlar nedeniyle oluşan iltihaplanma (3)

Konjonktivit Rehabilitasyonu

Konjonktivit belirtileriniz varsa, özellikle de, ışığa aşırı duyarlılık, şiddetli göz ağrısı veya bulanık görme vaziyetinde tıbbi yardım istemelisiniz.  Konjonktivit geçiren bebeklerin acil tıbbi bakıma alınması gerekmektedir.

Bir sıhhat uzmanının hangi tür konjonktivit olduğuna karar vermesi ehemmiyetlidir zira böylelikle rahatsızlıkları gidermek ve olası komplikasyonları önlemek için gerektiğinde doğru rehabilitasyon uygulanabilir.

Çoğu vaziyette, enfeksiyonlardan meydana gelen konjonktivit, rehabilitasyon edilmeden birkaç hafta sonra kendi kendine temizlenir. Diğer vaziyetler için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar veyahut göz damlaları kullanılmaktadır. Bununla beraber, bir takım konjonktivit türleri daha ciddi veya glokom gibi başka bir ciddi vaziyetin veya göz probleminin işareti olabilir. Laboratuvar testleri için gözden bir akıntı örneği alınmaktadır. (4)

Konjonktivit için hangi doktora gidilir: Konjonktivit belirtilerinden rastgele birine sahipseniz göz doktorunuza veya aile hekiminize müracaat edebilirsiniz. (5)

Konjonktivit Hastalığına Ne İyi Gelir?

Konjonktivit Bitkisel Tedavisi

Çay: Çay poşetleri gözü yumuşatmak, kızarıklık ve şişmeyi azaltmak için kullanılabilir. Genellikle siyah çay kullanılır, ancak yeşil veya beyaz gibi diğer çay türleri de tesirli olabilir.

Papatya: Papatya, yatıştırıcı ve kalıcı özellikleri ile bilinir. Gözlere papatya çayı poşetleriyle yapılan uygulama gözleri deşarj olmaya yardımcı olmaktadır. (6)

Fesleğen: Gözleri etrafsal hasarlardan ve serbest köktenlerden savunan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Aloe vera: Aloine ve amodin gibi aloe vera’da bulunan bileşenler, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu yüzden irini azaltmakta ve iyileşmeyi hızlandırmaktadır. (7)

Bal: Bal enfeksiyona kapı aralayabilecek zarar veren bakterileri öldüren antibakteriyel özelliklere sahiptir. En iyi neticesi almak için, organik olarak yetiştirilmiş balları kullanın. (8)

Elma sirkesi: Gözlerin bakteriyel enfeksiyonlarına karşı mücadele etmek için elma sirkesi oldukça tesirlidir. Hane yapımı sirkeler bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşan malik asit içermektedir.

Kişniş tohumu: Enfekte olmuş göze uygulanan kişniş tohumlu kompres yanmayı deşarj olmanın yanı sıra ağrı ve şişmeyi de azaltır. (9)

Rezene tohumu: Antibakteriyel özelliğe sahip olan bu tohum, enflamasyonu, kızarıklığı ve acıyı hafifleterek göz hastalıklarını rehabilitasyon etmeye yardımcı olur.

Zerdeçal: Göz enfeksiyonları vaziyetinde gözlerdeki acıyı çok hızlı bir şekilde hafifletme kabiliyetine sahiptir. (10)

Salatalık: Salatalıklar, iltihaplanmayı, şişliği, kızarıklığı ve tahrişi azaltarak kaşıntılı gözlere kapı aralayan tahrişle mücadele etme özelliğine sahiptir. (11)

Patates: Patates, enfeksiyon neticesi gözlerde oluşan yanma hissini azaltmaya yardımcı olabilir. (12)

Sarımsak: Sarımsak suyunun sahip olduğu antibakteriyel özellikler sayesinde gözdeki enfeksiyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. (13)

Konjonktivit Evde Tedavi Yolları

Sıcak ve soğuk kompres: Soğuk kompres, çoğunlukla alerjik konjonktivit hastalığı olduğu vakit, özellikle kaşıntı ve şişmeyi deşarj olmak için kullanılır. Sıcak kompresler de gözleri yatıştırmak için iyidir. Ayrı olarak kirpikleriniz ve gözlerinizin kuruması da engellenir.

 • Temiz bir bezi sıcak veya soğuk suya batırın ve sıkın.
 • Bezi etkilenen gözün üzerine yerleştirin.
 • 5 ile 10 dakika bekletin.
 • Bu yolu günde üç veya dört defa tekrarlayın.

Aynı bezi her iki göz için kullanmaktan kaçının. Enfeksiyon bulaşmayan gözü de etkileyebilirsiniz. (14)

Borik asit: Borik asit yumuşak antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı kızarıklık, kuruluk, yanma hissi gibi bir dizi göz problemi için mükemmeldir. Bu arada göz tahrişini hafifletir ve gözleri temizler.

 • Bir çay kaşığı borik asit (beyaz toz veya renksiz kristaller halinde) ile karıştırılmış bir bardak suyu kaynatın.
 • Göz yıkama malzemesi olarak kullanın veya temiz bir bez ya da pamukla göze uygulayın.
 • Gözlerinizi ılık su ile durulayın.
 • Günde iki veya üç kez tekrarlayın. (15)

Salin solüsyonu: Bir göz enfeksiyonundan kurtulmak için hane yapımı bir salin solüsyonu kullanabilirsiniz. Salin solüsyonuyla durulama, tahriş olmuş, iltihaplanmış ve kaşıntılı gözler için iyidir. Gözlerde toplanan iltihabı temizlemeye yardımcı olur ve enfeksiyonu kontrol eder, böylece enfeksiyonun dağılmasını önler. 1 tatlı kaşığı tuzu 1 su bardağı suyla karıştırın. Çözümü kaynatın ve tamamiyle soğumasına müsaade verin. Etkilenen gözü iyice durulamak için kullanın. Bu ev tedavisini günde birkaç kez yapın. (16)

Karbonat: Karbonat konjonktivit hastalığı için tabii bir tedavi yolu olabilmektedir. Gözlerinizdeki kaşıntıyı hafifletmek için gözü yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat tozu ilave edip karıştırmanız yeterlidir. Böylece sakinleştirici bir karışım ele geçirmiş olursunuz.

Uçucu yağlar: Bazı uçucu yağlar konjonktivit probleminiz için faydalı olabilir. Hint yağı (kastor yağı) ve hindistancevizi yağı, hanede uygulayabileceğiniz yağlardan bazılarıdır. Hindistan cevizi yağı kullanıldığında, pamuklu bir top kullanabilir ve hindistancevizi yağını göz kapağınıza uygulayabilirsiniz. Bu metot sayesinde gözlerdeki kaşıntı ve şişme azalacaktır. (17)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir