Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın faydaları nelerdir? Bugün enginarın insan sağlığına olan faydalarını enine boyuna öğreneceğiz. Enginar hayatımızın en önemli sebzelerinden bir tanesi olacak öneme sahip, peki ama nasıl bu kadar kesin konuşabiliyoruz? [vurgu color=”#27ae60″]Enginarın faydalarını[/vurgu] öğrendiğinizde sizde böyle düşünebilirsiniz. Enginarı pazarda yaprağıyla veya soyulmuş, ayıklanmış haliyle görüyoruz. Enginar dolmasıyla, zeytinyağlısıyla ve çeşitli yemekleriyle göz doyuruyor. Biz onu sebze olarak bilsek de aslında olağan dışı dikenimsi bir çeşittir. Akdeniz bölgesinde yetişen ve bir kış çiçeği olan enginar Akdeniz mutfağının vazgeçilmezidir. Sağlığa olan etkileri ve yararları ile iyi bilinir. Enginarın faydaları nelerdir? Bununla ilgili sağlıktan, saça, cilde olan bütün faydalarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Enginarı Kısaca Tanıyalım
Enginarı Kısaca Tanıyalım

Enginarı Kısaca Tanıyalım

Az öncede söylediğimiz gibi Akdeniz bölgesine aittir ancak Avrupa’da, Amerika’da, Ortadoğu ülkelerinde bulunabilir. Ancak Asya ülkelerinde çok daha az görülür. Botanik olarak baktığımızda enginar, Cynara cardunculus familyasına aittir. Enginar 1-2 metre boyunda, yeşil renge sahip ağaçlarda ya da enginar bitkisi olarak yetişir. Enginarın sahip olduğu şekli bir küreye benzetirsek yaklaşık altı ila on cm çapa, 150 gram ağırlığa sahiptir. Yol kenarında enginarların ayıklanıp beyaz etli kısımlarının satıldığını görmüştür. Beyaz ve yenilebilir olan kısım aslında enginarın çiçek başında olan tomurcuk kısmıdır. Ayrıca diğer en çok sevilen ve tüketilmeye çalışılan kısmı ‘’enginar kalbi’’ dediğimiz tomurcuğun kaynağıdır. Bunlar en alt, taban kısımlarında bulunur. Enginar kalbi çok daha lezzetlidir eve daha pahalıdır. Genellikle enginarlar orta ve büyük boylarda yeşil veya mor renklerde olurlar.

Enginarın Besin Öğeleri
Enginarın Besin Öğeleri

Enginarın Besin Öğeleri

Yaklaşık 100 gram enginarın besin değerleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Değerler besin değeri günlük ihtiyacı karşılama yüzdesi
Enerji 47 Kcal 2%
Karbonhidrat 10.51 g 8%
Protein 3.27 g 6%
Toplam Yağ 0.15 g 0.5%
Kolesterol 0 mg 0%
Lif 5.4 g 14%
Vitamin
B9 68 µg 17%
B3 1.046 mg 6.5%
B2 0.066 mg 5%
B1 0.072 mg 6%
Vitamin C 11.7 mg 20%
Vitamin A 13 IU 0.5%
Vitamin E 0.19 mg 1%
Vitamin K 14.8 µg 12%
elektrolitler
Sodyum 94 mg 6%
Potasyum 370 mg 8%
MINERALler
Kalsiyum 44 mg 4%
Bakır 0.231 mg 27%
Demir 1.28 mg 16%
Magnezyum 60 mg 15%
Manganez 0.256 mg 11%
Fosfor 90 mg 13%
Selenyum 0.2 µg <0.5%
Çinko 0.49 mg 4.5%

Şifa kaynağı ve lezzetli enginarın sağlığa olan faydalarını inceleyelim.

Enginarın Sağlığa Faydaları
Enginarın Sağlığa Faydaları

Enginarın Sağlığa Faydaları

 1  Kanserden Koruyucu
 2  Kalp Sağlığı
 3  Sindirimi Kolaylaştırır
 4  Karaciğeri İyileştirir
 5  Kemikleri Güçlendirir
 6  Folik Asit Kaynağı
 7  Metabolizmayı Hızlandırır

Kanserden Koruyucu
Kanserden Koruyucu

 Enginarın Faydaları:  Kanserden Koruyucu

Antioksidanlar hücreleri adeta bir muhafız gibi korur. Zedelenmesini, yaşlanmasını ve zarar görmesini engeller. Antioksidan dediğimiz öğeyi dışarıdan, yiyeceklerden alabilirsiniz. Ancak, enginarın antioksidan kapasitesinde en popüler olduğunu biliyor muydunuz?

Yapılan bir çalışmaya göre, 1000 adet sebze türü incelenmiş ve antioksidan içerikleri kıyaslanmıştır. Bu çalışmada 7.sırayı enginar almıştır. Enginarda bulunan polifenol dediğimiz içerik bu etkiyi sağlar. Aynı zamanda C vitamini antioksidan etkilidir ve oldukça bol bulunur. Bu yüksek antioksidan kapasite, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Oluşan kanser hücrelerine enginar yapraklarının ekstraktı enjekte edildiği zaman hücrelerin çoğalmasının azaldığı görülmüştür. Prostat kanseri, meme kanseri ve löseminin oluşumunu engelleyebilir. İçerisinde bulunan flavonoid dediğimiz bileşenler meme kanserini engeller. Eğer kanserden korunmak ve önlemek istiyorsanız enginar tüketmeye neden başlamıyorsunuz?

 Enginarın Faydaları:  Kalp Sağlığı

Aslında kalp sağlığı diyince kolesterolden, kalpteki damarların sağlığından, kanın vücudunuzda rahatça dolaşabilmesinden bahsediyoruz. Enginarın bununla ne ilgisi vardır? Doğrusu, yiyeceklerin bunlara nasıl etkisi olabilir? Kötü beslenme sonucu damarlarda tıkanıklıklar, yağların damar yüzeyine birikmesi görülür. Enginarın yapraklarındaki bileşiğin, damarınızda biriken yağları toparlayıp dışarı attığı ve damar sağlığını iyileştirdiği görülmüştür. Kan tahlillerinde görünen HDL dediğimiz iyi kolesterolün artışını, LDL yani kötü kolesterolün ise düşüşünü sağlamaktadır. Enginar içerisindeki cynarin ve lakton isimli birleşikler sayesinde vücuttaki kolesterol sentezini engeller. Kandaki total kolesterol düzeyinin azalmasını sağlayan safra salgısını arttırır. Damarlardaki yağlanma ve kolesterol ölümcül kalp krizinin sebeplerinden en önemlisidir. Fark ettiyseniz enginarın beyaz kısmından değil yapraklarının faydasından bahsettik. Kolesterolünüzü düşürmek, damarlarınızı güçlendirmek istiyorsanız enginarı beyaz kısmıyla, yapraklarıyla ve kalbiyle tüketmeye, yemeklerinizi çeşitlendirmeye çalışın.

Sindirimi Kolaylaştırır
Sindirimi Kolaylaştırır

 Enginarın Faydaları:  Sindirimi Kolaylaştırır

Sebze tüketiminin bağırsakları çalıştırdığı, tuvalete çıkmayı kolaylaştırdığı doğrudur. Sebebi ise içeriğindeki liften kaynaklanır. Lif, bağırsak hareketlerinin artmasını, dışkının yumuşamasını ve hacminin artmasını sağlar. Enginarın yaprağında, kalbinde ve beyaz etli kısmında yüksek miktarda lif bulunur. Sadece tuvalete çıkmayı, sindirimi mi kolaylaştırır? Tabi ki hayır! Düzenli bağırsak hareketleri kolon kanserini, şişkinliği ve sancıları, mide kramplarını engeller. Sindirim açısından bir başka yararı da safra kesesi üzerindeki etkisidir. Enginar, iltihaplı safra keseciklerinde yatıştırır. Safra, karaciğerdeki tıkalı kanalın problemini çözebilir. Sindirime yardımcı safra ve gastrik enzimlerin üretimini ve salınımını arttırdığı söylenebilir. Sindirim ve kabızlık problemi çekenler haftada 2 kez enginarı sofralarından eksik etmemelidir.

Karaciğeri İyileştirir
Karaciğeri İyileştirir

 Enginarın Faydaları:  Karaciğeri İyileştirir

Enginarın tıbbi olarak en çok bilinen faydası karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmasıdır. Yüz yıllardır karaciğer tedavisinde kullanılan enginarın neden karaciğeri iyileştirdiği hakkında modern tıpta çok fazla bilgi yoktu. Ancak içinde bulunan cynarin ve silymarin isimli iki bileşenin karaciğerdeki toksinleri uzaklaştırdığı ve atılmasını kolaylaştırdığı anlaşıldı.

Bu antioksidanlar hasar görmüş bir karaciğeri tedavi edici, hücrelerinin onarılmasını teşvik edicidir. Karaciğer hasarı, siroz, karaciğer yağlanması yaşayan bireyler düzenli olarak enginar tüketebilir. Enginar ekstraktı olarak takviye alabilir.

 Enginarın Faydaları:  Kemikleri Güçlendirir

Güçlü ve sağlam kemikler ergenlikte, genç yetişkinlik döneminde oluşturulur. Bu dönemde tüketilen yiyeceklerin besin değeri çok önemlidir. Enginarı daha sağlıklı kemiklere sahip olmak için tüketebileceğinizi düşündünüz mü? Enginarda bulunan K vitamini, kemik sağlığını geliştirir. K vitamini kemik oluşumunu sağlayan metabolitleri arttırır. Magnezyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri içeren markette ve pazarda bulabileceğiniz en iyi yiyeceklerden biridir. Bu mineraller, kemik sağlığının ve kemik yoğunluğunun arttırılmasında önemli bir rol oynar. Osteoporoz gibi durumların oluşmasını engeller. Hala sofranızda enginar yemiyor musunuz??

 Enginarın Faydaları:  Folik Asit Kaynağı

Folik asitin önemini şöyle açıklayalım: daha anne karnında bile ihtiyaç duyarız ve folik asiti anne karnında yeterli almayan bebekler nöral tüp defekti denilen hastalıkla dünyaya gelirler. Doğmadan önce bile bizi bu kadar etkileyen bir vitamin yetişkinlik döneminde de etkilemez mi? Enginarın en büyük faydalarından biri folik asit kaynağı olmasıdır. Vücuttaki enzimatik reaksiyonlara yardımcı olur. Gebelik öncesi dönemde DNA’nın sentezi ve nöral tüp defektinin oluşmaması için gereklidir.

 Enginarın Faydaları:  Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizma hızlandırmak sadece spor yaparak veya acı yiyerek olabilecek bir durum değildir. Vücudunuz, organlarınız, gözünüz, parmaklarınız hücrelerden oluşur. Hücreleriniz siz bu yazıyı okurkan bile çalışmakta ve sinyalleri birbirine yollayarak sizin tepki vermenizi, görmenizi, okumanızı sağlamaktadır. Hücrelerin birbirine sinyal vermesini sağlayan iletkenler aslında vitamin ve mineraller sayesinde olur. Enginar içerisinde niasin, vitamin B-6, tiamin ve pantotenik asit, magnezyum ve manganez bulundurur. Bunların ne olduğu kafanızda canlanmamış olabilir ama hücre iletiminde dolayısıyla metabolik süreçte çok çok önemlidir. Magnezyum vücutta protein sentezinde kullanılır, kalsiyumun alımını ve kullanımını düzenleyerek kemik oluşumunu sağlar. Vücudunuzda daha iyi, daha çok iletim sağlayabilen hücreler istiyor musunuz? Veya şöyle diyelim metabolizmanızın hızlanmasını ister misiniz? O zaman buzdolabınızda mutlaka enginar bulundurmayı unutmayın!

Enginar Nasıl Seçilir
Enginar Nasıl Seçilir

Enginar nasıl seçilir?

Artık enginar için alışveriş yapmaya ikna oldunuz ve markete, pazara gitmeye karar verdiniz değil mi? Alırken en yeni, taze ve en kaliteli ürünü nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir. Enginar alırken dikkat etmeniz gereken sıkı, sağlam ve ağır bir enginar seçmenizdir. Enginar sıkıca sarılmış büyük yapraklara sahip olmalıdır. En iyi enginar sımsıkı ve sert yaprakları olanlardır. Kök kısmı etli olmalıdır. Tüylü ve solgun, sümüksü, kuru yapraklara sahip bir enginar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Enginar Nasıl Saklanır?
Enginar Nasıl Saklanır?

Enginar nasıl saklanır?

Enginarı buzdolabında saklamalısınız ve yıkamamalısınız. Yıkanmış ıslanmış enginarlar çok çabuk bozulacak ve çöp olacaktır. Taze ve kuru enginarı gevşek bir şekilde plastik veya alüminyum folyo ile sarmalısınız. Tazeliği bir haftaya kadar sürer, ancak mümkün olduğunca çabuk tüketmelisiniz. Pişmiş olan enginarı buzdolabına koymadan önce soğutmalısınız. Soğuk haliyle yerleştirilen pişmiş enginar 1-2 güne kadar saklanabilir.

Enginarların faydalarını anlatan bu yazı umarım sizin için bilgilendirici ve yararlı olmuştur. Enginarı buzdolabınıza ve mutfağınıza koymamak için hiçbir neden yok!

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, bilimsel olarak Brassica oleracea olarak bilinen bir turpgil sebzedir. Lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası ile akrabalığı vardır. Brokolinin faydaları sebzelere göre en etkili olanlarındandır. Brokoli daha çok sağlığa faydalı etkileri ile bilinir ve bazen “süper sebzeler” olarak anılır. Brokoli lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum gibi pek çok besin maddesince yüksektir. Brokoli ayrıca diğer pek çok sebzeden daha fazla protein içerir.

Brokoli hem çiğ hem de pişmiş yenebilir, ancak son araştırmalar hafif buharla pişmiş brokolinin en sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Beslenme gerçekleri

Ham brokoli neredeyse % 90 su,% 7 karbonhidrat ve % 3 protein içerir ve hemen hemen hiç yağ içermez.

Brokoli’nin kalorisi oldukça düşüktür, fincan başına sadece 31 kalori sağlar.

Aşağıdaki tabloda brokoli’deki ana besin maddeleri hakkında bilgi verilmektedir.

   100 Gram Çiğ Brokolide
Kalori 34
Su 89 %
Protein 2.8 g
Karbonhidratlar 6.6 g
Şeker 1,7 g
Lif 2,6 g
Şişman, yağ 0.4 gr
Doymuş 0.04 g
Tekli doymamış 0.01 g
Çoklu doymamış 0.04 g
Omega 3 0.02 g
Omega-6 0.02 g
Trans yağ ~

 

100 Gram hafif Haşlanmış Brokolide
Kalori 35
Su 89 %
Protein 2.4 g
Karbonhidratlar 7.2 g
Şeker 1.4 g
Lif 3.3 g
Şişman, yağ 0.4 gr
Doymuş 0.08 g
Tekli doymamış 0.04 g
Çoklu doymamış 0.17 g
Omega 3 0.12 g
Omega-6 0.05 g
Trans yağ ~

 

Karbonhidratlar

brokoli Karbonhidratlar,lif ve şekerlerden oluşur.

Şekerleri az miktarda laktoz ve maltoz ile fruktoz, glukoz ve sükrozdur.

Bununla birlikte, toplam karbonhidrat içeriği çok düşük, fincan başına yalnızca sindirilebilir karbonhidrattan 3.5 gramdır.

Lif

Fiber sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır.

Bağırsak sağlığını geliştirir, çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olur ve vücut ağırlığının azalmasına sağlar.

1 bardak çiğ brokoli (91 g) önerilen günlük alımın yaklaşık % 5-10’u olan 2.3 gram lif içerir.

Sonuç: Brokoli, sindirilebilir karbonhidratlarda düşük, ancak iyi bir lif miktarı sağlar. Bağırsak sağlığını geliştirir ve çeşitli hastalıkların riskini azaltabilir.

Protein

Proteinler vücudun yapı taşlarıdır ve büyüme, bakım için gereklidir.

Brokoli, en çok tüketilen sebzelere (kuru ağırlığının % 29’u) kıyasla protein açısında nispeten yüksektir.

Bununla birlikte, brokoli’nin yüksek su içeriği nedeniyle bir bardak brokoli sadece 3 gram protein içerir.

Sonuç: Brokoli, çoğu sebze proteininden daha yüksektir. Bununla birlikte, yüksek su içeriği nedeniyle, her porsiyondaki protein miktarı nispeten düşüktür.

Vitaminler ve mineraller

Brokoli, çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

En bol olanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Vitamin C: Bağışıklık fonksiyonu ve cilt sağlığı için önemli olan bir antioksidan. Yarım fincan çiğ brokoli (45 gram) önerilen günlük alımın neredeyse % 70’ini sağlar.
 • Vitamin K1: Brokoli, kan pıhtılaşması için önemli olan ve kemik sağlığını geliştirebilen yüksek miktarda K1 vitamini içerir.
 • Folat (B9): Gebe kadınlar için özellikle önemlidir, folat normal doku büyümesi ve hücre fonksiyonu için önemlidir.
 • Potasyum: Tansiyon basıncı kontrolü ve kardiyovasküler hastalığın önlenmesi için yararlı, önemli bir mineraldir.
 • Manganez: Bu iz element, tahıllar, bakliyat, meyve ve sebzelerde yüksek miktarda bulunur.
 • Demir: Vücudda, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınması gibi birçok önemli fonksiyonu olan önemli bir mineral.

Brokoli ayrıca daha küçük miktarlarda birçok vitamin ve mineral içerir.

Aslında, ihtiyacımız olan her şeyin neredeyse tamamını içeriyor.

Sonuç: Brokoli birçok vitamin ve mineral açısından yüksektir. Bunlar arasında C vitamini, K vitamini, folat, potasyum, manganez ve demir bulunur.

Diğer Bitki Bileşikleri

Brokoli, çeşitli antioksidanlardan ve bitki bileşiklerinden zengin olup, sağlık yararlarına katkıda bulunur.

 • Sulforaphane: Brokolide en bol miktarda ve en çok işlenmiş bitki bileşiklerinden biridir. Çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etkilere sahip olabilir.
 • İndol-3-karbinol: Zambak sebzelerinde bulunan ve kansere karşı faydalı etkileri olabilecek benzersiz bir besin maddesi.
 • Karotenoidler: Brokoli lutein, zeaksantin ve beta-karoten içerir; bu da daha iyi göz sağlığına katkıda bulunur.
 • Kaempferol: Sağlığa birçok fayda sağlayan bir antioksidandır. Kalp hastalığı, kanser, inflamasyon ve alerjiden korunabilir.
 • Quercetin: Yüksek tansiyonlu kişilerde düşük kan basıncını da içeren çok sayıda yararı olan bir antioksidan.

Sonuç: Brokoli, sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiş birçok bitki bileşiminde yüksektir. En bol olanı sulforafan olarak adlandırılır.

Brokoli’nin Sağlığa Faydaları

Brokoli gibi turpgil sebzeler, çoğunlukla baharatlı ve acı tatlarından sorumlu olan kükürt içeren bileşikleri içerir.

Bunlar, sağlığa sayısız yararlı etkileri olabilecek biyoaktif bileşiklerdir.

Kanser Önleme

Kanser normal sınırlarının ötesinde anormal hücrelerin hızlı büyümesiyle karakterizedir ve genellikle oksidatif stresle bağlantılıdır.

Brokoli, kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğuna inanılan bileşiklerle yüklüdür.

Gözlemsel çalışmalar, brokoli de dahil olmak üzere turpgil sebzelerin tüketilmesinin birçok kanser riskinde azalmayla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Buna akciğer, kolorektal, meme, prostat, pankreatik ve mide kanseri dahildir.

Zambak sebzelerini diğer sebzelerden farklı kılan faktör, izotiyosiyanatlar adı verilen bitki bileşiklerinin eşsiz bir familyasıdır.

Izotiyosiyanatlar, karaciğer enzimleri etkileyen oksidatif stresi azaltmak, iltihaplanmayı azaltmak, bağışıklık sistemini uyarmak ve gelişimi ve kanser (büyümesini azaltmak için gösterilmiştir).

Brokoli’deki ana izotiyosiyanat, oksidatif stresin azaltılması gibi moleküler düzeyde kanser oluşumuna karşı etki gösteren sulofaphan’dır.

Sulforaphane, yetiştirilen brokoli kafalarından daha genç brokoli filizlerinde 20-100 kat fazla bulunur.

Brokoli takviyeleri aynı zamanda toz halindedir, ancak ilave alım, eşdeğer miktarda izotiosiyanata katkıda bulunmayabilir ve bu nedenle bütün brokoli yiyerek aynı sağlık yararlarını sağlayamayabilir.

Sonuç: Brokoli, izotiyosiyanatlar denilen, en bol sulforafan olarak adlandırılan benzersiz bir bitki bileşiği ailesini içerir. Hastalık için birçok risk faktörünü geliştirir ve kanser riskini azaltabilir.

Düşük Kolesterol Düzeyleri

Kolesterol vücutta birçok önemli fonksiyona sahiptir.

Örneğin, yağları sindirmemize yardımcı olan maddeler olan safra asitlerinin oluşmasında kilit faktördür.

Safra asidi karaciğerde oluşur, daha sonra safra kesesinde saklanır ve yağ yediğimizde sindirim sistemine salınır.

Daha sonra safra asidi, kan dolaşımına yeniden emilir ve tekrar kullanılır.

Brokoli içerisindeki maddeler bağırsakta safra asitleri ile bağlanabilme yeteneğine sahiptir ve vücuttan atılımlarını arttırır ve tekrar kullanılmasını önler.

Bu, yeni safra asitlerinin kolestrolden sentezlenmesine ve vücudun toplam kolesterol seviyesinin düşmesine neden olur.

Bu etki, kalp rahatsızlığı ve kanser riskinde azalma ile bağlantılıdır.

Bir çalışmaya göre, buğulanmış brokoli kolestrol seviyelerini düşürmek için özellikle etkilidir.

Sonuç: Brokoli, bağırsaktaki safra asitlerine bağlanarak kolesterol düzeylerini düşürerek vücuttan atılmalarına neden olabilir. Bu, vücudun toplam kolesterolünü düşürür.

Göz Sağlığı

Engellenmiş görme yaşlanmanın ortak bir sonucudur.

Brokoli, lutein ve zeaksantin içindeki ana karotenoidlerden ikisi yaşla ilişkili göz bozukluğu riski azalması ile ilişkilendirilmiştir.

Vitamin A eksikliği, gece körlüğüne neden olabilir ve bu durum iyileştirilmiş A vitamini durumu ile tersine çevrilebilir.

Brokoli, vücutta A vitamini haline dönüştürülen beta-karoten içerir. Bu nedenle düşük vitamin A alımı olan kişilerde görme üzerine olumlu etkileri olabilir.

Sonuç: Brokoli, birkaç karotenoid içermektedir. Bunlar göz sağlığını iyileştiren ve gözle ilişkili hastalıkların riskini azaltabilen bitki bileşikleridir.

Yan etkiler

Brokoli genellikle iyi tolere edilir ve alerjik reaksiyonu nadirdir.

Tiroid Sorunları

Brokoli bir goitrojen olarak kabul edilir , bu da yüksek miktarların hassas bireylerde tiroid bezinde zararlı etkileri olabileceği anlamına gelir.

Pişirme (yüksek ısı) bu etkileri hafifletebilir.

Kan incelticiler

İlaç üzerindeki bireyler varfarin K vitamini yüksek miktarda olan ilaç kullanımı durumunda, brokoli tüketimini artırmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Sonuç: Brokoli genellikle iyi tolere edilir. Bazı insanlardaki tiroid üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir ve kan ilacı kullananlar, diyetlerinin içine büyük miktarlarda brokoli eklemeden önce bir doktora danışmalıdır.

Özet

Brokoli dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Hazırlanması kolaydır çiğ ve pişmiş olarak yenilebilir.

Birçok besleyici madde açısında yüksektir, bunlara çok sayıda sağlık faydası gösterebilen izotiyosiyanatlar adı verilen bir bitki bileşiklerinin ailesi dahildir.

Aynı zamanda, diğer birçok sebzeden daha iyi bir lif kaynağıdır ve protein açısından daha yüksektir.

Brokoli tüketimi kanser ve kalp hastalığı riskinde azalmanın yanı sıra göz sağlığının iyileşmesine de fayda sağlar.